لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

راست گرايان افراطی مجارستان خواستار خروج از اتحاديه اروپا هستند


راست گرايان افراطی مجارستان با برپايی تظاهراتی گسترده در بوداپست، خواستار خروج اين کشور از اتحاديه اروپا شدند. اين اعتراضات دولت مجارستان را که پيش از اين برای بازپرداخت ديون خود در پی جلب حمايت مالی اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول بود، در وضعيت بدتری قرار داده است.

روز جمعه هزاران نفر از مردم بوداپست به دعوت يوبيک، حزب راست گرای افراطی مجارستان، به خيابانها ريختند و از دولت خواستار خروج از اتحاديه اروپا شدند.

در اين تظاهرات تابلوهايی حمل می شد که بر آنها نوشته شده بود، مجارستان هرگز به برده و عروسک خيمه شب بازی اتحاديه اروپا تبديل نخواهد شد.

يکی از نمايندگان پارلمان مجارستان و عضو يوبيک خطاب به تظاهرکنندگان گفت: اتحاديه اروپا اين هفته به مجارستان اعلان جنگ داد.

اين نماينده پارلمان افزود: مشکل ما اين است که افرادی مثل باروسو که که بدون انتخاب روی کار آمده اند، کشورهای اروپايی را به دامن بحران مالی جهانی انداختند. مجارستان به صورت يک کشور اشغالی درآمده است.

شکست مذاکرات ماه گذشته دولت مجارستان با طلبکاران در زمينه مجموعه ای از مسائل مورد اختلاف، سقوط شديد قدرت خريد ارز کشور و کاهش رتبه اعتباری مجارستان، باعث شد تا دولت محافظه کار ويکتور اوربان، نخست وزير اين کشور، با اتحاديه اروپا به سرعت به توافق برسد.

در حال حاضر اتحاديه اروپا مجارستان را تحت فشار قرار داده تا نه تنها قوانين مربوط به بانک مرکزی و قضايی خود را تغيير دهد، بلکه باعث ايجاد اين سوء ظن شده که در صورت عدم توفيق دولت اوربان به کاهش کسری بودجه، کمکهای حياتی خود را برای نجات اقتصاد مجارستان قطع خواهد کرد.

دولت اوربان بعد از اقدامات حزب تحت رهبری خود - فيدز - برای تصويب قوانينی که به گفته منتقدان، نتيجه غايی آن تضعيف نهادهای مدنی، از جمله ديوان عالی کشور و تحکيم قدرت سياسی حزب فيدز خواهد بود، با انتقاد ايالات متحده مواجه شده است. آمريکا ابراز نگرانی کرده است که مجارستان با خطر از دست دادن آزاديهای دموکراتيک روبروست.

بسياری از هواداران حزب ناسيوناليست يوبيک می گويند، مجارستان نبايد در مقابل فشارهای بين المللی، سر خم کند.

XS
SM
MD
LG