لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

مجارستان در ساخت یک راکتور تحقیقاتی هسته‌ای با ایران همکاری می‌کند


عکس آرشیوی از یکی از کارکنان نیروگاه هسته ای بوشهر در مقابل ورودی رآکتور تعبیه شده در آن
عکس آرشیوی از یکی از کارکنان نیروگاه هسته ای بوشهر در مقابل ورودی رآکتور تعبیه شده در آن

رئیس دفتر نخست وزیر مجارستان روز پنجشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد این کشور با ایران در پروژه ساخت یک راکتور کوچک هسته‌ای برای مصارف تحقیقات علمی همکاری خواهد کرد.

جانوس لازار در پاسخ به این پرسش که آیا این همکاری در چارچوب توافق بین ایران، اتحادیه اروپا و ایالات متحده است، گفت توافق همکاری در جریان سفر نخست وزیر ویکتور اوربان به ایران در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت.

وی اضافه کرد «وقتی نخست وزیر آنجا بود، ما قبول کردیم در پروژه مشترک ساخت یک تاسیسات هسته‌ای برای مصارف آموزشی و علمی مشارکت کنیم و اکنون این توافق اجرایی خواهد شد.»

ایران و شش قدرت‌ جهانی، از حمله ایالات متحده، پس از سال‌ها تنش و گفت‌وگو بر سر پرونده جنجال برانگیز هسته‌ای ایران، در نهایت در تیر ۱۳۹۴ به یک توافق جامع و نهایی دست یافتند.

طبق این توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها بر فعالیت‌های اتمی ایران، تحریم‌های مرتبط با آن فعالیت‌ها لغو می‌شوند.

دو طرف همچنین توافق کرده‌اند در برخی طرح‌های تحقیقاتی هسته‌ای ایران همکاری کنند و آژانس بین المللی انرژی اتمی، مسئولیت نظارت بر کلیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بر عهده داشته باشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG