لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

حزب راست میانه در مجارستان اکثریت چشمگیری بدست میاورد


رأی دهندگان مجارستانی در انتخابات پارلمانی آن کشور با پیشبرد حزب راست میانه فیدژ روبرو هستند که پیش بینی میشود دو سوم آرا را به خود اختصاص دهد.

در دور دوم انتخابات پارلمانی مجارستان در روز یکشنبه، رأی گیری در ۵۷ حوزه انتخاباتی صورت می گیرد، که دو هفته قبل بدون آنکه برنده قاطعی داشته باشد به پایان رسید.

نظرسنجیهای قبل از رأی گیریها نشان داد که حزب فیدژ در ۵۲ حوزه پیشتاز است.

حزب فیدژ که رهبری آن را ویکتور اوربان نخست وزیر پیشین عهده دار است در ۱۱ آوریل اکثریت قاطع را بدست آورد و از مجموع ۳۸۶ کرسی پارلمان ۲۰۶ کرسی را بخود اختصاص داد. بدست آوردن دو سوم کرسیها بدان معنی است که فیدژ قادر خواهد بود قانون اساسی را تغییر دهد و تحولاتی نیز در قوانین انتخابات ایجاد کند.

سوسیالیستها دو هفته قبل توانستند تنها ۱۹ در صد آرا را بدست آورند و ۲۸ کرسی را در پارلمان مجارستان بخود اختصاص دهند و این در حالی بود که حزب راست افراطی یوبیک با ۱۷ درصد آرا ۲۶ کرسی را نصیب خود کرد و برای اولین بار موفق شد که به پارلمان راه یابد.

سوسیالیستها و فیدژ از زمانیکه کمونیسم در مجارستان فروپاشید و اولین انتخابات دموکراتیک در سال ۱۹۹۰ بر گزار شد پیوسته در صحنه سیاست آن کشور حضورداشتند.

آقای اوربان رهبر حزب فیدژ قول داده است که طی ده سال آینده مالیاتها را کاهش دهد و با هدف بیرون کشیدن کشور از بحران رکود اقتصادی جهانی یک میلیون شغل ایجاد کند. با پیروزی در انتخابات روز یکشنبه وی موفق خواهد شد اولین دولت غیر ائتلافی را پس از دو دهه از گذشت کمونیسم در مجارستان تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG