لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

گزارش: کارخانه مجارستانی بخاطر کشته شدگان گِلاب عذرخواهی کرده است


گزارش: کارخانه مجارستانی بخاطر کشته شدگان گِلاب عذرخواهی کرده است
گزارش: کارخانه مجارستانی بخاطر کشته شدگان گِلاب عذرخواهی کرده است

صاحبان يک کارخانه فلزسازی در مجارستان که با شکسته شدن سد چندين شهر را در غرب مجارستان در معرض هجوم رسوبات و گِلاب سرخ رنگ قرار داده بودند، مراتب تسليت خود را به خانواده های هفت نفر کشته شدگان حادثه و نيز مجروح شدگان اين فاجعه محيط زيستی، اعلام کردند و گفتند که می بايست پيش از اين از اين حيث، عذرخواهی ميکردند. مقامات کارخانه همچنين می گويند که به نسبت مسؤليت خود در هجوم گِلاب، جبران خسارت خواهند کرد. اما مسأله هنوز تمام نشده است و احتمال شکستن يک ديوار ديگر سد خطر هجوم گِلاب هايی تازه را ممکن می سازد.

ادامه ريزش يک و نيم ميليون مترمکعب مايع سمی سرخ رنگ در آبهای جاری مجارستان موجب نگرانی مردم منطقه و نهادهای بين المللی حافظ محيط زيست شده است. گِلاب به دنبال خروج ناگهانی آب از مخزن اکسيد آلومينيوم يک کارخانه در غرب آن کشور روانه زمين‌ها و دهکده‌های اطراف شد و در پی آن روستای کولونتار که در نزديکی محل ريزش گِلاب قرار داشت به طور اضطراری، تخليه شد. يکی از ساکنين روستا می گويد «هيچ اطلاعی به ما داده نشد، فقط گفتند بايد تا قبل از ساعت ۸ صبح روستا را تخليه کنيد و ما را روانه اتوبوسهايی کردند که از نيمه شب به محل آمده بودند.»

تخليه ساکنان دهکده کولونتار درپی آن انجام گرفت که بر پايه برخی گزارشها، پايه های يکی از سدها در محوطه اين مخزن بيش از پيش سست شده است. ويکتور اوربان، نخست وزير مجارستان، که اين حادثه را يک فاجعه زيست محيطی ناميده بود در آجکا گفت بيم آن می رود که اين پساب سمی، دانوب را آلوده کند.

ويکتور اوربان می گويد «ما گمان می کرديم که تا ظهر روز شنبه سد آسيب ديده حوالی آن کارخانه فرو ريزد و به اين دليل تصميم به جابجايی مردم و تخليه روستای کولونتار گرفتيم.»

مقام های مجار، چهار روز پس از هجوم اين پساب در غرب آن کشور اعلام کردند نمونه برداری از آب رودخانه دانوب نشان دهنده بازگشت آن به حالت عادی و طبيعی است، اما نهادهای بين المللی حفاظت از محيط زيست می گويند، ميزان آرسنيک و جيوه در پساب سرخ اين رودخانه بسيار بالاست. دانوب يکی از مهم ترين رودخانه های اروپاست که پس از گذر از مجارستان، کشورهای کرواسی، صربستان، بلغارستان، رومانی و اوکرايين به دريای سياه می ريزد.

دامنه ريزش اين گِلاب که روز دوشنبه گذشته پس از ترکيدن مخزن يک کارخانه آلومينيوم در ۱۶۰ کيلومتری غرب بوداپست، پايتخت مجارستان، روی داد تا کنون تعدادی کشته و حدود ۱۲۰ زخمی برجای گذاشته است. مقام های بيمارستانی می گويند که حداقل ۸۰ نفر از مجروحان در اثر مواد شيميايی موجود در سيل، دچار سوختگی شده اند.

مقام های پليس ضمن ضبط تمامی اسناد اين کارخانه تحقيقات در اين باره را از منابع محلی، آغاز کردند و اميدوارند که بتوانند از طريق شاهدان عينی اطلاعات با ارزشی درباره دليل نشت مواد سمی و سهل انگاری های احتمالی، به دست آورند.

XS
SM
MD
LG