لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۵

صد تلاش همزمان برای یافتن واکسن «کووید-۱۹»؛ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد


مایه‌کوبی آ‌زمایشی یک داوطلب در دانشگاه آکسفورد
مایه‌کوبی آ‌زمایشی یک داوطلب در دانشگاه آکسفورد

بیش از یکصد موسسه در سراسر جهان در حالی برای یافتن واکسن علیه ویروس کرونا تلاش می‌کنند، که به گفته یک کارشناس سازمان بهداشت جهانی، امکان دارد هرگز واکسن موثری پیدا نشود.

صدها داوطلب در نقاط مختلف جهان، آستین‌ها را بالا می‌زنند تا بتوانند نخستین کسانی باشند که در تلاش برای دست یافتن به واکسنی که بتواند بشر را در برابر هجوم ویروس کرونا مصون سازد، شرکت می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیش از یکصد شرکت دارویی و موسسه تحقیقات پزشکی دانشگاهی، جداگانه در آمریکا، چین و اروپا، برای پیدا کردن واکسن موثر علیه ویروس کرونا شبانه‌روز به تحقیق مشغول هستند. در این میان، تلاش‌های محققان چینی و همچنین دانشگاه اکسفورد به مرحله آزمایش گسترده روی انسان، رسیده اند.

دکتر اندرو پالارد، که رهبری محققان دانشگاه آکسفورد را برعهده دارد، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «ما در رقابت با هم قرار نداریم، بلکه همگی در مبارزه با ویروس همه‌گیر، سهیم هستیم و هر چه بیشتر باشیم، واقعا بهتر است.»

نخستین تلاش‌های محتاطانه در ماه مارس گذشته، که طی آن گروه کوچکی برای سنجش عواقب جانبی، مورد مایه‌کوبی آزمایشی قرار گرفتند، در کشورهای آمریکا، چین و اروپا، به آزمایش‌ روی شمار گسترده‌تری منجر شده در حالیکه هیچ کدام تاکنون در مرحله‌ای نیست که بتوان آن را پیشتاز این رقابت معرفی کرد.

از سوی دیگر، دکتر دیوید نابارو، استاد کالج سلطنتی لندن و نماینده سازمان بهداشت جهانی، در مصاحبه با شبکه خبری «سی.‌ان.‌ان» هشدار داد که امکان دارد ویروس کرونا یکی از ویروس‌هایی باشد که تاکنون واکنسی برای ایجاد مصونیت در برابر آنها، پیدا نشده است.

دکتر نابارو گفت: «ما نمی‌توانیم قاطعانه فرض کنیم که واکنسی پیدا شود یا اگر هم واکنسی پیدا شود، از همه آزمون‌های ثمربخشی و ایمنی، سربلند بیرون بیاید.»

وی گفت در این صورت، جهان همچنان با شیوع هر از چندگاه این ویروس، و مرگ و میر ناشی از ‌آن، روبرو خواهد بود و جوامع باید خود را در موقعیتی قرار دهند که بتوانند در برابر ویروس کرونا به عنوان یک تهدید همیشگی، مقاومت کنند.

XS
SM
MD
LG