لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۰۸

نمایش فیلم مستندی درباره وقایع پس از انتخابات درایران در جشنواره سینمایی دیده بان حقوق بشر در لندن


نمایش فیلم مستندی درباره وقایع پس از انتخابات درایران در جشنواره سینمایی دیده بان حقوق بشر در لندن

با توجه به تاثیراتی که هنرفیلم و سینما برجوامع مختلف بشری به ویژه تماشاگرانی که برای موارد مربوط به مسائل حقوق بشری اهمیت قائلند داشته است، سازمان دیده بان حقوق بشر از چهارده سال پیش، هرسال جشنواره ای را تحت عنوان «فستیوال سینمایی بین المللی دیده بان حقوق بشر» برگزار می کند که درحال حاضر تبدیل به پایگاهی برای نمایش فیلم های داستانی، مستند، انیمیشن و فیلم های ویدیویی شده است که هریک به نحوی مسائل حقوق بشری را مطرح می سازند.

این فیلم ها از درون لنز فیلمسازانی بی پروا و شجاع، زندگی فعالان و نجات یافتگان حقوق بشری را در مناطق مختلف جهان به نمایش می گذارند و به این ترتیب تماشاگران را با مشکلات و مسائل حقوق بشری درسطوح مختلف اجتماعی و سیاسی آشنا می سازند.

درجشنواره امسال سازمان دیده بان حقوق بشر که در شهر لندن برگزار می شود و از ۱۷ الی‌ ۲۶ مارس ادامه دارد، ٢٨ فیلم از ٢٠ کشور جهان به نمایش گذاشته می شود و علاوه برحضور ده ها میهمان ویژه در این مراسم، امسال سه تم تازه به رده بندی های مختلف این جشنواره سینمایی اضافه شده است: «جوامع بسته: ایران و کره شمالی»، «جوابگوئی و عدالت » و « پیشرفت و مهاجرت».

این جشنواره کار خود را با نمایش فیلم «مولوچ استوایی» ساخته فیلمساز فرانسوی رائول پک درباره شرایط سیاسی کشور«هائیتی» آغاز کرده است و با نمایش فیلمی به نام «خورشید پشت ابرها: مبارزه برای آزادی در تبت» از«ریتو سارین» و «تترینگ سونام» دو فیلمساز هندی تبار به کار خود پایان خواهد داد.

فیلم"ایران: صداهای نا‌ شنیده"ساخته داوود گرامی فرد فیلمساز ایرانی ، انفعال جوامع غربی را در قبال سانسور و سرکوب در ایران زیر سوال می‌‌برد. در پی‌ نمایش این فیلم، جلسه پرسش و پاسخی نیز بااین کارگردان ساکن کانادا ترتیب داده شده است. این مستند جنجال برانگیز داستان نا‌ گفته عموم ایرانیان است در رابطه با سکولاریسم و آزادی که از طریق ۳ شخصیت جوان فیلم ازسه نقطه مختلف ایران روایت و به تصویر کشیده شده است. هر یک از این شخصیت‌ها پیشینه اجتماعی، اقتصادی و تحصیلی‌ متفاوتی دارند، ولی‌ تمامی آنها عاشق سرزمین مادری خود و خواستار کشوری عاری از سانسور و سرکوب می‌ باشند.

علاوه برفیلم مستند گرامی فرد، دو فیلم «کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد» بهمن قبادی ، کارگردان برجسته ایرانی که از مدتی پیش به اروپا مهاجرت کرده است، «زنان بدون مردان» نخستین فیلم داستانی شیرین نشاط فیلمساز ساکن نیویورک و هم چنین فیلم کوتاهی به نام «اندیشه های زیرحجاب» ساخته مشترک سحر شاکری و سیلونا بایرون که آن هم خارج از ایران ساخته شده به نمایش درخواهد آمد.

جشنواره سینمایی دیده بان حقوق بشربه منظور دفاع و حمایت از همه انسان هایی که حقوق آن ها به نوعی توسط نظام های سیاسی و اجتماعی پایمال شده بوجود آمده است ودر طول ١٤ سال برگزاری خود در لندن با فیلم های برانگیزنده و چالش گرانه، تماشاگران را با اشکال مختلف نقض حقوق بشر در چهار گوشه جهان آشنا ساخته است.

در این فستیوال سینمایی غیرمتعارف اساسا فیلم هایی به نمایش گذاشته می شود که با تم های حقوق بشری ساخته شده باشند. اگرچه حقوق بشرمفهوم گسترده ای دارد که سینمای مستقل سیاهان، حقوق همجنسگرایان، شکنجه و اعدام زندانیان، سرکوب مخالفان سیاسی وعقیدتی، حقوق پناهندگان، زنان و کودکان و قربانیان فقر را دربرمی گیرد. درواقع از طریق چشمان تیزبین وحساس فیلمسازان شجاع و مسئول است که تماشاگران این فستیوال می توانند شاهد تلاش های فعالان حقوق بشر و همه کسانی باشند که در سراسر جهان برای کسب آزادی و حیثیت فردی و حقوق دمکراتیک خود مبارزه می کنند.

درحالی که حقوق بشر از مسائل حاد وجدی جامعه امروز ایران به شمار می رود اما تنها یک فیلم – ایران: صداهای ناشنیده - درمورد مسائل داخل ایران به جشنواره امسال ارائه شده است. دست اندرکاران جشنواره سینمایی دیده بان حقوق بشر معتقدند این نشانه بارزی است از این مسئله که مقررات سانسورو محدودیت های شدید و بازدارنده فیلمسازی در ایران به فیلمسازان ایرانی این اجازه را نمی دهد که در این زمینه فعالیت کنند.

XS
SM
MD
LG