لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

واکنش جامعه جهانی به اعدام های بی سابقه در ایران


واکنش جامعه جهانی به اعدام های بی سابقه در ایران
واکنش جامعه جهانی به اعدام های بی سابقه در ایران

پس از آن که کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد نسبت به اعدام ها در ایران هشدار داد. دو گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر نیز با صدور بیانیه ای مشترک از مقامات جمهوری اسلامی خواسته اند تا اجرای احکام اعدام را به حال تعلیق درآورد.

گزارشگران سازمان ملل متحد افزایش بی سابقه اعدام ها در روزهای اخیر و در پی آن نقض مستمر قوانین در برگزاری دادگاههای عادلانه و نقض حقوق متهمین توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی را نشانه سیاست رعب و وحشت در کشور دانسته اند.

کریستف هاینز، گزارشگر ویژه اعدام های خودسرانه و فراقانونی به همراه گبریلا کنل، گزارشگرویژه استقلال قضات و وکلای مدافع در بیانیه خود که روز چهارشنبه منتشر شد از مقام های جمهوری اسلامی ایران خواسته اند که هرچه سریع تر و در راستای رعایت موازین حقوقی شناخته شده در جهان و احقاق حقوق متهمان، اجرای احکام اعدام به حالت تعلیق درآورند.

دراین بیانیه آمده است تک تک موارد اعدام های اخیر در ایران بدون رعایت موازین شناخته شده که جمهوری اسلامی موظف به رعایت آنهاست، انجام گرفته است.

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد با اشاره به رقم ۶۶ اعدام گفته اند بر اساس گزارش هایی که دریافت کرده اند دستکم ۸۳ تن در ایران در هفته های گذشته به اتهام محاربه به دار آویخته شده اند.

خانم کنل، گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلای مدافع ضمن ابراز انزجار از موج بی سابقه اعدام های اخیر در ایران گفته است: «اکثر افرادی که اعدام شده اند به وکیل مدافع دسترسی نداشته و حتی اجرای حکم اعدام به خانواده های این افراد و وکلای مدافع شان اطلاع داده نشده است.»

این دو گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر در سازمان ملل متحد بار دیگر از دولت جمهوری اسلامی خواسته اند که به آنان اجازه داده شود که برای بررسی ابعاد وضعیت نقض حقوق بشر به ایران سفر کنند. درهمین روز، اعضای پارلمان اروپا نیز با صدور قطعنامه ای با اعتراض به اعدام زهرا بهرامی، خواستار وضع تحریم های جدید علیه دولت جمهوری اسلامی بدلبل نقض حقوق بشر در این کشور شده اند.

زهرابهرامی که تابعیت کشور هلند را داشت، در ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۹ در تهران بازداشت و زندانی شده بود، هفته گذشته به دار آویخته شد. اعضای پارلمان اروپا در قطعنمامه محکومیت دولت جمهوری اسلامی اعلام کرده اند که خانم بهرامی به وکیل مدافع دسترسی نداشته، وهمچنین از محاکمه در یک دادگاه علنی و عادلانه برخوردارنبوده است. تحلیلگران مسایل ایران متعقدند در حالی که جامعه جهانی دست به گریبان تحولات مصر و تونس است مقام های جمهوری اسلامی از وحشت آن که مردم ایران برای احقاق حقوق خود نظیر دو سال پیش دوباره به خیابان ها نیایند با توسل به اعدام بی سابقه زندانیان فضای وحشت ایجاد می کنند تا مردم را به سکوت وادار سازند.

XS
SM
MD
LG