لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۴۱

کشورهای غربی ایران را به دلیل نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار دادند


کشورهای غربی ایران را به دلیل نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار دادند

قدرت های غربی ضمن ابراز نگرانی درباره نقض غیرقانونی حقوق بشر در ایران خواستار اتحادی بین المللی برای رسیدگی به خشونت های صورت گرفته در ایران در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری شدند.

در اولین جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی وضعیت ایران در روز دوشنبه، ژان باپتیست ماتی، سفیر فرانسه گفت جمهوری اسلامی به «سرکوبی خونین» علیه مردم خود دست زده است.
سفیران فرانسه، بریتانیا و آمریکا گفتند جمهوری اسلامی باید انجام تحقیقات بین المللی درباره سرکوب خشونت بار مردم ایران را بپذیرد.

ایران روز دوشنبه با رد نگرانی های غربی کشورهای غربی را متهم کرد که از حقوق بشر به عنوان «ابزاری سیاسی» برای فشار بر ایران استفاده می کنند.

پیترگودرهام، سفیر بریتانیا نیز گفت علی رغم تعهد تهران به محترم شمردن قوانین اولیه حقوق بشر، جمهوری اسلامی به «نقش گسترده حقوق بشر» ادامه می دهد.

سازمان ملل متحد شورای حقوق بشر را در سال ۲۰۰۶ برای «تقویت، ارتقاء و حفاظت از حقوق بشر در جهان» تأسیس کرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر و دیگر گروه های مدافع حقوق بشر موارد متعدد قتل های بدون محاکمه، تجاوز، شکنجه و دیگر موارد جدید نقض حقوق بشر در ایران در جریان حوادث پس از انتخابات در هشت ماه گذشته را به ثبت رسانده اند.

هفته گذشته گروهی از قانونگذاران آمریکایی قانونی را برای تنبیه مسئولان ناقض حقوق بشر علیه مردم ایران معرفی کردند.
جان مک کین، سناتور جمهوری خواه گفت این لایحه از باراک اوباما می خواهد فهرستی علنی از تمامی عاملان نقض حقوق شهروندان ایرانی تهیه کند.

به گفته سناتور مک کین، این لایحه بعدا آمریکا را ملزم می کند ویزای افراد موجود در لیست را رد کرده، حساب ها و تمامی دارائی های آنان که تحت نظارت نهادهای بین المللی است را مسدود کرده و تمامی نقل و انتقال های پولی این افراد در بانک های آمریکایی را متوقف کند.

در صورتی که این لایحه به قانون تبدیل شود، اولین بار خواهد بود که دولت آمریکا تمهیدات تنبیهی را علیه افراد در ایران اعمال می کند.

XS
SM
MD
LG