لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۶

اسامی برندگان جایزه سالانه حقوق بشر سازمان ملل اعلام شد


کمیته انتخاب دریافت کنندگان جایزه معتبر سالانه حقوق بشر سازمان ملل متحد اسامی برندگان سال ٢٠١٣ را اعلام کرد.

فهرست اسامی برندگان امسال این جایزه این است: بیرم داه عبید، فعال مبارزه با برده داری اهل موریتانی، خانم هیلجمنیتجتا، فعال حقوق بشر اهل کوزوو، لیسا کوپینن، رئیس افتخاری فدراسیون جهانی ناشنوایان، خدیجه ریاضی، رئیس پیشین انجمن حقوق بشر مراکش، دیوان عالی عدالت مکزیک، و ملاله یوسف زی، دانش آموز و فعال حقوق بشر پاکستانی تبار.

رئیس مجمع عمومی، رئیس شورای اجتماعی و اقتصادی، رئیس شورای حقوق بشر، رئیس کمیسیون وضعیت زنان و رئیس کمیته مشورتی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از جمله اعضای کمیته ای بودند که مسئولین انتخاب برندگان جوایز امسال را به عهده داشتند.

جایزه حقوق بشر سازمان ملل متحد جایزه افتخاری است که برای قدردانی و به رسمیت شناختن فعالیت های افراد و سازمان های فعال در عرصه حقوق بشر اعطا می شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد طرح اعطای این جایزه را سال ١٩٦٦ مطرح کرد و این جایزه روز ١٠ دسامبر سال ١٩٦٨ و همزمان با بیستمین سالگرد تدوین «اعلامیه جهانی حقوق بشر» برای اولین بار اعطا شد. این روز بعدها به نام «روز حقوق بشر» نامگذاری شد.

این جایزه از سال ١٩٦٨ تاکنون هر پنج سال یک بار اهدا شده است. سازمان عفو بین الملل، جیمی کارتر، مارتین لوترکینگ، نسلون ماندلا و النور روزولت از جمله افرادی هستند که طی سال های گذشته این جایزه را دریافت کرده اند.

در بیانیه ای که کمیته اهدای این جایزه به همین منظور منتشر کرد، آمده است «اهدای این جایزه نه تنها فرصتی برای قدردانی عمومی از دستاوردهای دریافت کنندگان آن است، بلکه پیام روشنی به مدافعان حقوق بشر ارسال می کند که جامعه بین الملل قدردان تلاش های بی دریغ و خستگی ناپذیر آن ها برای ارتقای حقوق بشر برای همه مردم است و از این کوشش ها حمایت می کند».

مراسم اهدای جوایز سال ٢٠١٣ روز ١٠ دسامبر و در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می شود و بخشی از مراسم بزرگداشت «روز حقوق بشر» امسال خواهد بود.
XS
SM
MD
LG