لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

دفاع از مدافعان حقوق بشر، دستور کار سال ۲۰۱۱


سازمان ملل متحد، امسال، روز جهانی حقوق بشررا به مدافعان حقوق بشر که برای رفع تبعیض تلاش می کنند، تقدیم کرده است.

در روز جهانی حقوق بشر از فعالانی که در این راه خطر را نه تنها به جان خود می خرند بلکه برای خانواده های شان نیز می پذیرند، تجلیل و تقدیر می شود.

ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در پیامی مضمون امسال حقوق بشر را اعلام کرد: «در روز حقوق بشر سال ۲۰۱۰ ما همبستگی خود را با مردمان نیکونهادی که بر عقیده خود راسخند و از حقوق بشر دفاع می کنند، اعلام و از آنان تقدیر می کنیم... مردمانی از زن و مرد، کودک و کلان، آمده از همه کشورها وبرآمده از بسا زمینه های فکری و فرهنگی ...»

هرسال در دهم دسامبر یا روز جهانی حقوق بشر، سازمان ملل تم یا مضمونی را که در میان مسائل مربوط به حقوق بشر از اهمیت خاصی برخوردار است، انتخاب و به عنوان موضوع فعالیت آن سال معرفی می کند. فعالان حقوق بشر با توجهی ویژه به مضمون سال، فعالیت های خود را برنامه ریزی می کنند.

سال گذشته سازمان ملل متحد، مبارزه با تبعیض را به عنوان موضوع سالانه خود برگزیده بود. تبعیض می تواند در همه زمینه ها وجود داشته باشد. تبعیض علیه مردمان بومی، اقلیت ها، مهاجران و معلولان، تبعیض جنسیتی، تبعیض نژادی، تبعیض دینی و عقیدتی، تبعیض قانونی و حقوقی، و تبعیض سیاسی.

فعالان و مدافعان حقوق بشر همه جا از موارد نقض و سوء استفاده از حقوق بشر سخن می گویند. مواردی چون تبعیض ، طرد، سرکوبی و خشونت. آنان خواهان عدالت اند و از قربانیان نقض حقوق بشر حمایت می کنند.

آنان خواستار پاسخگویی دست اندرکاران و شفافیت اقدام های حکومت ها در این مواردند. در این راه چه بسا امن و آسایش و حتی جان خود و خانواده خود را به گرو می گذارند.

برخی از مدافعان حقوق بشر به شهرتی جهانی رسیده اند. و بسیاری دیگر گمنام و ناشناخته اند. اما بسیارند و در همه جای جهان حضور دارند. فردی یا گروهی ، در جوامع محلی، و در سیاست گذاری های ملی و بین المللی کار و فعالیت می کنند.

خانم پیلای درپیام خود فعال حقوق بشر را چنین تعریف کرد: «فعال حقوق بشر عنوانی است که به هریک از ما می تواند اطلاق شود. شغل نیست که شرط و صلاحیت حرفه ای بخواهد. تنها مستلزم آنست که برای همنوعان بشری خود حس همدردی و توجه داشته باشیم؛ مستلزم آنست که بدانیم همه ما به رعایت کامل حقوق بشر پابندیم و آرزوی روزی را داریم که این آرمان به واقعیت بپیوندد.»

روز جهانی حقوق بشر سال ۲۰۱۰ بر دستاوردهای مدافعان حقوق بشر پرتو می افکند، بار دیگر بر مسئولیت اصلی و اولیه حکومت ها در توانمند کردن و حمایت از آنان تاکید خواهد کرد. این روز همچنین به نسل تازه ای از این مدافعان خوش آمد می گوید و الهام بخش آنان خواهد شد تا در افشاگری ها و فعالیت های شان برای پایان دادن به تبعیض، به هر شکل و روش ، در هرجا و هر زمان بکوشند.

اما این حکایت در دهم دسامبر سال ۲۰۱۰ به پایان نمی رسد. کار مدافعان حقوق بشر در این زمینه در سراسر سال ۲۰۱۱ ادامه خواهد داشت.

سازمان ملل متحد، آمادگی خود را برای کمک به برگزاری کمپین ها و برنامه های این فعالان در روز دهم دسامبر و نیزدر سراسر سال ۲۰۱۱ اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG