لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

سازمان نظارت بر حقوق بشر: کشورهای خاورمیانه فرصت بهبود وضعیت حقوق بشر را از دست دادند


سازمان نظارت بر حقوق بشر: کشورهای خاورمیانه فرصت بهبود وضعیت حقوق بشر را از دست دادند
سازمان نظارت بر حقوق بشر: کشورهای خاورمیانه فرصت بهبود وضعیت حقوق بشر را از دست دادند

یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید دولت های خاورمیانه علیرغم قول هایی که داده اند، نتوانسته اند از زنان و اقلیت ها حفاظت کنند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر، که دفترمرکزی آن در آمریکا قرار دارد، روز سه شنبه به عنوان بخشی از بررسی سالیانه وضعیت رعایت حقوق بشر در سراسر جهان، نتیجه مطالعاتی را که درباره اردن، لبنان، عربستان سعودی، سوریه و یمن انجام داده است منتشر کرد.

گزارش به بررسی آنچه آن را «فرصت های از دست رفته» در حفظ حقوق زنان می نامد می پردازد، و از اردن و سوریه به دلیل وضع قوانینی که مجازات عاملان «قتل های ناموسی» را کاهش می دهد انتقاد می کند.

گزارش همچنین یادآور می شود که عاملان خشونت در عربستان سعودی و یمن عموما مجازات نمی شوند.

گزارش می گوید وضع برای کارگران مهاجر در خاورمیانه نیز ناهنجار است، در آنجا آنها هدف آزار و بهره کشی کارفرمایان قرار دارند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید دولت ها طرح هایی را برای کاهش سوء استفاده تهیه کردند، اما نتوانستند آنها را اجرا کنند.

مدیر بخش خاورمیانه گروه می گوید دولت ها در منطقه باید آشکارا برنامه هایی را برای پرداختن به مساله حقوق بشر در سال ۲۰۱۰ تهیه کنند، و انتظار داشته باشند که بر اساس دستاوردهایشان درباره آنها قضاوت شود.

گزارش همچنین از لبنان به دلیل رفتار با آوارگان فلسطینی انتقاد می کند و می گوید ۳۰۰ هزار آواره در لبنان در شرایط اقتصادی و اجتماعی بسیار نامطلوبی بسر می برند، و از نظر استخدام و مسکن با محدودیت های گسترده روبرو هستند.

گزارش از اردن نیز به علت گرفتن ملیت اردنی از اردنی های فلسطینی تبار انتقاد می کند.

گزارش، عربستان سعودی را به تبعیض علیه جمعیت شیعه، و سوریه را به تبعیض علیه کردها متهم می کند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر روز یکشبنه گزارشی درباره ایران منتشر کرد و از جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب معترضین و دانشجویان در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG