لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۹

تشکيل زنجيره انسانی در ايتاليا در اعتراض به نژادپرستی


تشکيل زنجيره انسانی در ايتاليا در اعتراض به نژادپرستی
تشکيل زنجيره انسانی در ايتاليا در اعتراض به نژادپرستی

دانشجويان ايتاليايی در اعتراض به نژادپرستی، و در واکنش به مجموعه وقايع اخير در ارتباط با اين پديده در جنوب فرانسه و يونان، در رم يک زنجيره انسانی تشکيل دادند. اين حرکت مصادف بود با روز جهانی رفع تبعيض نژادی که هر سال از طرف سازمان ملل متحد برگزار می شود.

انگيزه عمده شکل گيری حرکت اعتراضی روز چهارشنبه در شهر رم، موارد متعدد قتلهای اخير، بويژه واقعه شهر تولوز فرانسه بود، که به مرگ سه دانش آموز و يک معلم يهودی منجر شد.

يک توريست اتيوپيايی که همراه با همسر و فرزندش از ايتاليا ديدن می کند، در مورد اين واقعه می گويد: اينگونه رفتارها به هيچ وجه قابل قبول نيستند. اين اوج نفرت را نشان می دهد، و يک بيماری است.

استيو کووان، يکی از دانشجويان در اين تظاهرات، می گويد: چه خوب می شد اگر در جهان تغييری بوجود می آمد. اما جهان به سرعت در مسيری در حال حرکت است که به سختی بتوان جلوی بعضی اتفاقات را گرفت.

تظاهرات ضدتبعيض نژادی روز چهارشنبه بطور همزمان در ۳۵ شهر ديگر ايتاليا، برگزار شد.

در همين حال، کميساريای عالی پناهندگان و ساير گروههای مدافع حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرده اند که موج حملات نژادی در يونان رو به افزايش دارد.

اين نهادها در يک کنفرانس مطبوعاتی در يونان اعلام کردند، بزودی برنامه ای برای نظارت و جلوگيری از خشونتهای نژادی، از جمله حملات خيابانی يونان عليه اقليتهای نژادی به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

طبق آمار کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، از ماه اکتبر تا ژانويه ۶۰ مورد حمله نژادپرستانه گزارش شده که در جريان آنها ۱۲ نفر به شدت مجروح شده اند.

سرپرست کميته ملی حقوق بشر روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی يونان گفت، در چند سال گذشته حملات نژادپرستانه به شدت افزايش پيدا کرده است.

بر اساس گزارش اين دو نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، دولت يونان هيچگونه گامی در زمينه ثبت يا گزارش چنين وقايعی بر نمی دارد.

XS
SM
MD
LG