لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

شرکت چینی در مظان اتهام دور زدن تحریم های ایران


کمپانی معظم چینی «واویی» که درگذشته منکر دور زدن تحریم های ایران شده است، سال گذشته تلاش کرده به «صداگستر»، یک شرکت تلفن همراه ایرانی، آنتن آمریکایی بفروشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدارک و شواهدی حاکی از این اقدام شرکت «واویی» است.

خریدار این آنتن ها که یک شرکت تلفن همراه ایرانی است، می گوید پس از آگاهی از تحت تحریم بودن این قطعات، قرارداد خود را با واویی فسخ کرده است. واویی دومین سازندۀ بزرگ تجهیزات ارتباطی جهان است و در برخی از محصولات خود قطعاتی را به کار می برد که ساختۀ کمپانی آمریکایی «اندرو ال ال سی» است.

مدارکی که از سوی خبرگزاری رویترز بررسی شده نشان می دهد که شرکت صدا گستر ایران پیشنهاد کرده بود که به شرکت ایران سل، سی و شش برج آنتن تلفن همراه بفروشد. این تجهیزات تولید شرکت آمریکایی اندرو ال ال سی بودند و قیمت آنها بیش از چهارده هزار یورو تعیین شده بود. قرار بوده این تجهیزات هشت ماه پیش در تهران تحویل داده شوند، اما پیش از آن، طرف ایرانی قرارداد را فسخ کرده است.

کمپانی واویی که دفتر مرکزی آن در شنزنِ چین است، توافقی با شرکت آمریکایی «کام اسکوپ» دارد که مالکیت شرکت اندرو ال ال سی را نیز دارد، و تجهیزات آنتن ساخت شرکت اندرو ال ال سی بخشی از سفارش بزرگتری بودند که ایران سل به واسطۀ شرکت صدا گستر قصد خرید آنها را داشت.

کمپانی چینی واویی طی بیانیه ای گفته است که تابع مقررات آمریکاست و از طرفهای قرارداد خود نیز می خواهد که تابع این مقررات باشند و یکی از این طرفها نیز شرکت صداگستر بوده است.

طی ماه جاری میلادی، کمیتۀ اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا از کمپانی واویی انتقاد کرد و خواست که آن کمپانی شواهد لازم مبنی بر اثبات ادعاهای خود را ارائه کند و نشان دهد که مطابق مقررات و موازین صادرات آمریکا عمل می کند.

کمپانی ام تی انِ آفریقای جنوبی که مالکیت نزدیک به نیمی از سهام ایران سل را دارد، می گوید شرکتهای مخابراتی غیردولتی ایران درخواست تجهیزات برای برج های آنتن تلفن همراه کرده بودند، و واویی به اشتباه قصد داشته تجهیزاتی را که مشمول تحریم بوده، به آنها بفروشد. شرکت چینی واویی طی بیانیه ای بر لغو قرارداد و پیروی از موازین تحریم تأکید کرده است.

یکی از سخنگویان کمپانی آمریکایی کام اسکوپ که محصولات خود را به چین عرضه می کند، می گوید قانع نشده و مطمئن نیست که این قرارداد لغو شده باشد. کام اسکوپ می گوید تحقیقات خود را در این خصوص ادامه خواهد داد تا اطمینان یابد که طی این معامله پولی رد و بدل نشده است.

خبرگزاری رویترز پیش تر نیز گزارش هایی مبنی بر آن منتشر کرده است که چین با نادیده گرفتن موازین و مقررات تحریم علیه ایران، در مواردی راه دور زدن تحریم ها را برای ایران گشوده است.
XS
SM
MD
LG