لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۵

نگرانی عمیق دیده بان حقوق بشر از اعدام قریب الوقوع سکینه محمدی در ایران


کمیته بین المللی مبارزه با سنگسار در لندن، طوماری را برای جلوگیری از سنگسار سکینه محمدی آشتیانی تهیه کرده است
کمیته بین المللی مبارزه با سنگسار در لندن، طوماری را برای جلوگیری از سنگسار سکینه محمدی آشتیانی تهیه کرده است

سازمان دیده بان حقوق بشر که مرکز آن در نیویورک قرار دارد، روز جمعه جمهوری اسلامی ایران را به دلیل پخش اعترافات سکینه محمدی آشتیبانی، مورد انتقاد قرار داد. خانم آشتیانی در اعترافات تلویزیونی به مشارکت در قتل شوهرش و همچنین به داشتن رابطه نامشروع، که قبلا تکذیب کرده بود، اقرار کرد.

در این مصاحبه، سکینه محمدی آشتیانی تمامی صورت خود را با چادر پوشانده بود و تلویزیون تصویرش را تار نشان می داد و همین امر به گفته ناظران تایید هویت او را غیر ممکن می کند. وکیل خانم محمدی آشتیانی به روزنامه گاردین گفت موکل او پیش از مصاحبه دو روز شکنجه شده بود.

آشتیانی در آغاز به مرگ با سنگسار محکوم شده بود. اما در پی خشم بین المللی، ایران موافقت کرد سنگسار را متوقف کند، با این حال احتمال به دار آویختن او همچنان وجود دارد.

کمیته بین المللی علیه سنگسار، مصاحبه تلویزیونی آشتیانی را محکوم کرد. سازمان عفو بین الملل نیز اعترافات تلویزیونی او را زیر سئوال برد و گفت بسیاری از شهروندان ایرانی مجبور شده اند جرم خود را علنا قبول کنند اما بعدا اظهاراتشان را پس گرفتند و ادعا کردند که تحت فشار و بد رفتاری مجبور به اعتراف شده اند.

XS
SM
MD
LG