لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

کانون مدافعان حقوق بشر از افزايش نقض حقوق بشر در ايران خبر می دهد


کانون مدافعان حقوق بشر از افزايش نقض حقوق بشر در ايران خبر می دهد
کانون مدافعان حقوق بشر از افزايش نقض حقوق بشر در ايران خبر می دهد

کانون مدافعان حقوق بشر که مقر آن در ايران است روز جمعه اعلام کرد در پاييز و زمستان سال گذشته در ايران ۱۷ نفر اعدام و ۵۰۰ نفر بازداشت شده اند.

بر اساس اعلام کانون مدافعان حقوق بشر ۹۵ نفر از بازداشت شدگان اخير روزنامه نگار و يا سينماگر بوده اند و در اين مدت بيش از پنجاه روزنامه، مجله و سايت خبری به اتهام نشر اکاذيب، محکوم به لغو امتياز، توقيف موقّت و تذکّر کتبی شده اند يا دچار فيلترينگ يا هک شده اند.

بنا به اين گزارش لغو کنسرت همايون شجريان و ممنوع الخروج شدن هنرمندانی چون فاطمه معتمدآريا و مجتبی ميرتهماسب، لغو مجوزهای صادرشده برای شماری از کتابها و ناشران از جمله فشارهای وارد شده بر اهالی فرهنگ و ادب است.

دستگيری شماری از دانشجويان، در شهرهای مختلف ايران از جمله ديگر مواردی است که در اين گزارش به آن اشاره شده است.

در همين حال انجمن اسلامی دانشجويانِ دموکراسی خواه دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در بيانيه ای احکام صادر شده برای بهاره هدايت و ميلاد اسدی را نشانۀ ترس و وحشتِ تماميت خواهان از فرزندان آگاه و آزاده ايران خوانده است.

بيانيه تأکيد می کند که تاريخ نشان داده است اين شيوۀ برخورد با فعالين دانشجويی نميتواند موجب خاموشی ندای آزادی خواهی از سنگر آزادی شود.

بهاره هدايت و ميلاد اسدی دو عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت هستند که هفتۀ گذشته از سوی دادگاهی در تهران به ترتيب محکوم به تحمل نه و نيم سال و هفت سال حبس شدند.

در بخش ديگری از بيانيۀ دانشجويانِ دموکراسی خواه آمده است، تماميت خواهان با صدور احکام سنگين قصد ايجاد فضای رعب و وحشت و سرکوب صداهای مخالفان را دارند بی آنکه به عاقبت اعمال نابخردانه خود بيانديشند و حتی لحظه ای درنگ کنند که اين روش، آگاهی دانشجويان و مردم آزاده را در پيش رو خواهد داشت.

در رويدادی ديگر يک روز بعد از آن که اعلام شد ماموران زندان اوين محمد نوری زاد نويسنده و کارگردان را مورد ضرب و شتم شديد قرار داده اند دادسرای عمومی و انقلاب تهران می گويد وضعيت جسمانی اين فعال سياسی و فرهنگی خوب است.

به گزارش خبرنگار کلمه روز سه شنبهِ گذشته از محمد نوری زاد، خواسته شده بود برای هواخوری از سلول، خارج شود اما حين هواخوری ۵ نفر از مأموران امنيتی زندان اوين او را به شدت مورد ضرب و جرح، قرار دادند.

گزارش می افزايد ضربه شديدی به سر آقای نوری زاد وارد شده است که پزشک زندان آن را ضربه مغزی تشخيص داده است.

در عين حال گزارش های خبری حاکی از آن است که به دنبال انتشار اين خبر، روز گذشته، عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در زندان اوين با محمد نوری زاد، ديدار کرده است.

در خبری ديگر محمد شيری رييس اداره آموزشِ همگانی نيروی انتظامی می گويد ايران نسبت به جمعيت موجود در حال حاضر اولين مصرف کننده مواد مخدر در جهان است

به گزارش خبرگزاری مهر سرگرد محمد شيری با اعلام اين مطلب اضافه کرد که مافيای مواد مخدر هر سال به ايران پيشنهاد می کنند تا در قبال پرداخت پول های کلان مجوز سرازير کردن مواد را داشته باشند، اما دولت مخالفت می کند. وی دليل وجود آمار نگران کنندۀ اعتياد را قرار گرفتن ايران در مسير ترانزيت مواد مخدر و ميزان جمعيت جوان کشور، ذکر کرده است.

XS
SM
MD
LG