لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

بهترین راه تشخیص دروغگو چیست؟


گاهی صداقت سیاستمداران مورد تردید حامیان شان قرار می گیرد.
گاهی صداقت سیاستمداران مورد تردید حامیان شان قرار می گیرد.

شناسایی پاسخ دروغ یا راست سالهاست که دغدغه پژوهشگرانی است که در این زمینه کار می کنند. پرفسور الدرت وریج، استاد روانشناسی اجتماعی در دانشگاه پورتسموت از این جمله است. او به شبکه خبری سی ان ان می گوید دانشمندان نشان داده اند که تکنیک های دروغ سنجی با هدف برتری پرسشگر بر فرد دروغگو موفق عمل کرده اند. نتیجه کار بویژه مورد توجه پلیس در زمان بازجویی است.

وریج با آموزش دادن به مقامات پلیس در کشورهای مختلف جهان توانسته میزان دروغ سنجی را از ۵۸ درصد به ۷۲ درصد برساند. این نتیجه به تنهایی میلیاردها دلار در کار تحقیقات جنایی صرفه جویی می کند. جرائم سایبری به تنهایی بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار بر دوش اقتصاد جهان می گذارد.

روش پرفسور وریج بر پرسیدن پرسش هایی با جزئیات زیاد متمرکز است یعنی این که مغز فرد پاسخ دهنده در هنگام جواب دادن با چیزهای دیگری پر شود. و به این ترتیب وقتی جواب می دهند سرنخ شفاهی را گم می کنند.

وریج می گوید "راستگوها اغلب نسبت به دروغگوها جزئیات بیشتری می دانند." در حالی که دروغگوها در حد ممکن کم می گویند.

تجربه نشان داده وقتی کسی می خواهد چیزی را پنهان کند بیشتر سعی در توجیه گفته هایش دارد.

ادوارد گیزلمن پرفسور روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید "یک استراتژی دیگر دروغگوها تکرار کردن سوال و آهسته سخن گفتن است تا وقت بیشتری بخرند و داستانی سرهم کنند. وقتی داستانشان را سرهم کردند آن وقت تند تند شروع می کنند به گفتن آن." او می گوید آدم های راستگو سرعت حرف زدنشان را ناگهانی عوض نمی کنند.

پرفسور وریج می گوید این که فردی هنگام بازجویی یا مصاحبه مدام عرق کند و هیجان زده شود نشانه الزاما درستی برای شناسایی دروغگویی نیست چرا که فرد راستگو هم ممکن است هنگام مصاحبه هول و هیجان زده شود.

XS
SM
MD
LG