لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

رویترز: شواهد جدید آمریکا ارزیابی پیشین در مورد نقش ایران در حمله به تاسیسات عربستان را تقویت می کند


تصویر ماهواره ای از تاسیسات نفتی آسیب دیده عربستان
تصویر ماهواره ای از تاسیسات نفتی آسیب دیده عربستان

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که آمریکا می گوید شواهد جدید و تجزیه و تحلیل آثار باقی مانده از تسلیحات استفاده شده در حمله ماه سپتامبر به تاسیسات صنعت نفت عربستان، این گونه نشان می دهد که جهت حمله به تاسیسات نفتی از سمت شمال بوده است.

به گزارش رویترز در روز پنجشنبه، ۲۸ آذر، این مطلب تقویت کننده ارزیابی قبلی است که ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفت عربستان می داند.

رویترز می‌گوید یک گزارش مقدماتی را مشاهده کرده است که بر اساس آن یکی از پهپادهایی که تاسیسات عربستان را هدف قرار داد، پیش از حمله از منطقه ای حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال غرب منطقه مورد حمله عبور کرده بود.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل گزارشی را در این باره دریافت کند. ایالات متحده، قدرت های اروپایی، و عربستان، ایران را مسئول حمله سپتامبر دانسته اند. این در حالی است که تهران کماکان دست داشتن در این حمله را رد می‌کند و حوثی های یمن مسئولت حمله را برعهده کرده اند.

روز شنبه ۲۳ شهریور اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG