لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

گزارش آسوشیتدپرس: شبه‌نظامیان حوثی صدها زن معترض را شکنجه کرده‌اند


سمیرا الحوری، ۳۳ ساله، سه ماه در بازداشتگاه زیرزمینی «حوثی» در صنعا زیر شکنجه بود
سمیرا الحوری، ۳۳ ساله، سه ماه در بازداشتگاه زیرزمینی «حوثی» در صنعا زیر شکنجه بود

زنانی که زبان به اعتراض بگشویند یا حتی جرات ظاهرشدن در فضای عمومی را به خود بدهند، توسط شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی، مورد شکنجه جسمی و روانی قرار می‌گیرند و حتی به اعدام تهدید می‌شوند.

مصاحبه‌هایی که خبرگزاری آسوشیتدپرس با فعالان سیاسی و زندانیان سابق انجام داده حاکی است، شورشیان حوثی که کنترل شهرهای شمال یمن را در اختیار دارند،‌ بر سرکوب زنان ناراضی افزوده‌اند و صدها زن را تحت بازداشت قرار داده‌اند.

یک زن ۳۳ ساله یمنی به نام سمیرا الحوری پس از تحقیق درباره شماری از زنان دوست و‌‌ آشنا که مدتی به طرز مرموزی ناپدید شده بودند، خودش شکنجه جسمی و روانی در بازداشتگاه‌های حوثی را تجربه کرد.

آشنایان به او می‌گفتند که این زن‌ها به سفر رفته‌اند؛ اما آنها در بازگشت،‌ درهم شکسته و پریشان بودند و حاضر نمی‌شدند بگویند که بر سر آنها چه آمده است.

حوثی‌ها اتهام بازداشت و شکنجه زنان را تکذیب کرده‌اند؛ اما آسوشیتدپرس می‌نویسد که شش زن که به قاهره گریخته‌اند، از جمله سمیرا الحوری، آن را تائید می‌کنند.

یک گروه ۱۲ نفری از شبه‌نظامیان حوثی سمیرا را در منزل مسکونی‌اش واقع در صنعا، پایتخت یمن، به یک زیرزمین در مدرسه‌ای متروک که سلول‌های کثیف آن پر از زنان بازداشتی بود، منتقل کردند.

سمیرا می‌گوید در این محل، مورد ضرب وشتم و شوک الکتریکی قرار گرفت و به عنوان شکنجه روانی، صحنه اعدام ساختگی برای او ترتیب دادند.

علاوه بر این مدرسه سابق، از ویلاهای خصوصی متروک و ساختمان‌های متعدد دیگر پراکنده در اطراف خیابان «تعز» برای نگهداری زنان بازداشتی استفاده می‌شود.

سمیرا الحوری سرانجام بعد از سه ماه، با اعتراف اجباری به فحشا، آزادی خود را بازیافت.

در سنت‌های قدیمی یمن، بازداشت زنان و بدرفتاری با آنها، ممنوع شناخته می‌شد، ولی «تابو»های سنتی زیر فشار جنگ و ناآرامی، رنگ باخته‌اند.

در حالی که مردان بسیاری در اثر جنگ داخلی در یمن، که وارد ششمین سال خود شده است، کشته یا بازداشت شده‌اند، حالا زنان یمن دارند نقش سیاسی عمده‌ای را بر عهده می‌گیرند. در بسیاری از موارد، زنان یمنی - که بعضی از آنها با سازمان‌های بین‌المللی همکاری دارند و بعضی دیگر برای صلح تلاش می‌کنند - سازمان‌دهنده تظاهرات و اعتراضات مردمی هستند.

شورشیان حوثی تحت‌الحمایه جمهوری اسلامی، این فعالیت‌ها را تهدیدی برای خود تلقی می‌کنند.

رشا جرهوم، بنیان‌گذار موسسه «ابتکار صلح» که برای شرکت زنان در مذاکرات صلح میان دولت قانونی یمن و شورشیان حوثی تلاش می‌کند، در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس، دوران کنونی را برای زنان یمن «سیاه‌ترین» توصیف می‌کند و می‌گوید روزگاری حتی پلیس راهنمایی و رانندگی هم شرم می‌کرد که زنان را متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG