لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

دومینوی «تخریب مخرب» در تهران؛ کارشناسان از «فساد ساختاری» در شهرسازی ایران می‌گویند


در واکنش به انتشار تصاویر تداوم تخریب‌های ضربتی و غیراصولی در پایتخت، یک عضو پیشین شورای شهر تهران این مدل را «تخریب انقلابی» و روشی «نئاندرتالی» نامید؛ یک کارشناس هم به صدای آمریکا گفت روند ساخت و ساز در ایران دچار فساد ساختاری است.

سخنگوی شورای پنجم شهر تهران در واکنش به انتشار تصاویر تازه‌ای از تخریب‌های ضربتی و غیراصولی در شبکه اجتماعی «اکس» نوشت: عمیقا امیدوارم این روش نئاندرتالی را «تخریب انقلابی» نام‌گذاری نکنند؛ اینطور که با ندای الله‌اکبر و صلوات، ساختمان را تخریب می‌کنند.

روز سه شنبه ۳۱ مرداد تصاویری از تخریب یک ساختمان نیمه‌کاره در تهران منتشر شد که در آن یک دستگاه خودروی سنگین راهسازی، با سیم بکسل متصل به ستون آهنی، خانه‌ای را کشیده که آن خانه بعد از تخریب در خیابان فرود‌آمده و تیر چراغ برق را نیز با خود به زمین می‌زند.

در پس زمینه این تصویر فریاد «الله اکبر» و «صلوات» عوامل تخریب شنیده می‌شود.
یک ماه قبل هم عملیات تخریب غیراصولی یک مجتمع مسکونی در جنوب تهران باعث مرگ ۵ نفر شد.

روزبه اسکندری کارشناس سازه، در این زمینه به صدای آمریکا گفت:«روند ساخت و ساز در ایران دچار فساد ساختاری است چون گردش مالی در این صنعت بالاست و مافیای قدرت توانسته با استفاده از روابط خودش، ضوابط اصولی ساخت و ساز را دور بزند.»

او با بیان این که تخریب هم مانند ساخت‌و‌ساز آیین‌نامه استاندارد و مقررات مشخصی دارد، شهرداری را تنها نهاد و مرجع ناظر بر ساخت و ساز و تخریب‌ها دانست و افزود:«مالکان و صاحبان ثروت و قدرت می‌توانند با پرداخت جریمه و هزینه، قوانین را به نفع خودشان تغییر دهند و هر تخلفی را قانونی جلوه دهند.»

روزبه اسکندری: روند ساخت و ساز در ایران دچار فساد ساختاری است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00


معاون پیشین شهرسازی و معماری شهرداری تهران هم به سایت «انتخاب» گفت:«تهران از نظر کیفیت زندگی روز به روز آسیب دیده‌تر می‌شود، زمانی این شهر را با پاریس، لندن و سئول مقایسه می‌کردیم، اما الان باید با بمبئی، کابل و پایتخت کشور‌های فقیر مقایسه کنیم.»

عبدالرضا گلپایگانی، افزود: «در کلان‌شهر‌های بزرگ دنیا اینطور نیست که هر کسی زمین بزرگتر داشت ساختمان بلند مرتبه بسازد. بلندمرتبه‌سازی باید مورد نظارت قرار بگیرد و بر اساس یک قاعده توزیع شود. در دوره گذشته تصویب شد که بلندمرتبه سازی در کجا قرار بگیرد، اما مقررات تفصیلی رها شد و به نهایت نرسید چون حس کردند اگر محدودیت هایی ایجاد کنند، آنگاه از رانت آن محروم می شوند.»

XS
SM
MD
LG