لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۵

هوشنگ توزیع نمایشی را درباره «فریدون فرخزاد» روی صحنه می برد


هوشنگ توزیع در نقش فرخزاد.
هوشنگ توزیع در نقش فرخزاد.

«هوشنگ توزیع» بازیگر، کارگردان و نویسنده ساکن لس آنجلس در اثر جدید خود به سراغ فریدون فرخزاد هنرمند فقید ایرانی رفته و نمایشی با عنوان «شاعر نقره ای» را روی صحنه می برد.

هوشنگ توزیع از یکسال و نیم پیش این پروژه را آغاز کرد و نمایشنامه را با استفاده از اسناد، مدارک و کتاب های مرتبط با فریدون فرخزاد نوشت. او در این فرآیند طولانی، بسیاری از برنامه های تلویزیونی، هنری و گفتگوهای این هنرمند را نیز تماشا کرد تا از رفتار، گفتار و روحیات فریدون فرخزاد شناخت کاملی داشته باشد.

هوشنگ توزیع در گفتگو با صدای آمریکا می گوید: « شاعر نقره ای، نگاهی شاعرانه و هنری است به زندگی فریدون فرخزاد و من بعنوان خالق این اثر، برداشت شخصی و تأتری خود را از او ارائه می دهم».

هوشنگ توزیع با اشاره به اهمیت فریدون فرخزاد در تاریخ معاصر ایران، او را چهره ای تأثیرگذار در عرصه هنر و سیاست توصیف می کند که محبوبیت زیادی در میان مردم داشت و تا آخرین لحظه با استبداد، دیکتاتوری، تابوهای فرهنگی و عقاید کهنه مبارزه کرد.

هوشنگ توزیع
هوشنگ توزیع

هوشنگ توزیع اجرای این نمایش را ادای دینی به فریدون فرخزاد و دستاوردهای ارزنده او می داند، وظیفه ای که بر عهده تمامی هنرمندان و اهل فرهنگ است تا یاد و خاطره او را زنده نگاه دارند.

این هنرمند ایرانی تأکید می کند که در این پروژه نه قصد قهرمان سازی دارد و نه هدفش تخریب فریدون فرخزاد است، و شاعر نقره ای صرفأ یک نمایش هنری است که به جنبه های گوناگون زندگی او می پردازد.

هوشنگ توزیع علاوه بر کارگردانی، نقش فریدون فرخزاد را نیز بازی می کند. او سالها پیش در اروپا این نقش را در یک پروژه سینمایی بازی کرد که به دلیل مشکلات مالی به سرانجامی نرسید.

هوشنگ توزیع بازی در این نقش را سخت و دشوار توصیف می کند که علی رغم ریسک زیاد و چالش های موجود، تجربه دلنشینی است.

در شاعر نقره ای علاوه بر هوشنگ توزیع، شاهد حضور بازیگران چون آرین ریسباف، ناکتا پهلوان، شادی معین نژاد و عرفان ملکوتی هستیم که در چندین نقش به هنرنمایی می پردازند.

این نمایش با اجرای زنده موسیقی همراه است و بازیگران در قسمت های مختلف و در چهارچوب داستان، آهنگ های مختلفی را بازخوانی می کنند.

به گفته هوشنگ توزیع شاعر نقره ای، نمایشی موزیکال نیست ولی موسیقی بخشی از نمایش است چرا که نقش مهمی در زندگی فریدون فرخزاد داشت.

اجرای شاعر نقره ای از ۲۳ ژوئن در «ویلشر ایبل تیاتر» لس آنجلس آغاز می شود و در ادامه در ارواین، تورنتو و سایر شهرهای ایرانی نشین جهان به روی صحنه خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG