لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

کمیته قضایی مجلس نمایندگان یکی از کارکنان پیشین کاخ سفید را احضار کرد


کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا برای راب پورتر، از کارکنان پیشین کاخ سفید، احضاریه ارسال کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این احضاریه ازپورتر خواسته شده است در روز ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برای ادای شهادت در این کمیته حاضر شود.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان پیشتر برای کری لواندوفسکی رئیس پیشین کارزار انتخاباتی پرزیدنت ترامپ و ریک دیربورن از کارکنان کاخ سفید هم احضاریه‌هایی برای همین روز صادر کرده بود.

نام لواندوفسکی و دیربورن در گزارش رابرت مولر و در بخش «مانع‌تراشی رئیس جمهوری در اجرای عدالت» ذکر شده است. براساس این گزارش، هر دوی آن‌ها از تلاش پرزیدنت ترامپ برای اخراج مولر آگاه بودند.

این احضاریه‌ها بخشی از تلاش مجلس نمایندگان، که اکثریت آن در دست دموکرات‌ها است، برای بررسی این مسئله است که آیا پرزیدنت ترامپ در زمان تحقیقات رابرت مولر دست به «مانع‌تراشی در اجرای عدالت» زده است یا خیر. دموکرات‌ها امیدوارند به همین بهانه استیضاح رئیس جمهوری آمریکا را آغاز کنند.

کوری لواندوفسکی تا خرداد ماه سال ۹۵ و حدود پنج ماه پیش از روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، مدیر کارزار انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود.

کاخ سفید پیشتر از کارکنان خود خواسته بود که احضاریه‌های مجلس نمایندگان را نادیده بگیرند، با تحقیقات کنگره همکاری نکرده و از ارائه اسناد و مدارک خودداری کنند.

پیشتر دو کمیته مجلس نمایندگان - که در اختیار دموکرات‌ها است - رابرت مولر را به این مجلس احضار کرده بودند. مولر در طی حضور در دو کمیته قضایی و اطلاعات مجلس نمایندگان، اعلام کرد که گزارش او پرزیدنت ترامپ را از اتهام «مانع‌تراشی در اجرای عدالت» تبرئه نکرده است.

بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده همچنین گفته بود که به نظر او می‌توان یک رئیس جمهوری را پس از پایان دوره، به اتهام مانع‌تراشی در اجرای عدالت محاکمه کرد.

با این حال مولر در طی شهادت‌های خود در دو کمیته مجلس نمایندگان، سخنی بیش از آن‌چه که در گزارش نوشته بود، نگفت.

در حال حاضر نیمی از نمایندگان دموکرات عضو مجلس نمایندگان خواستار به جریان افتادن استیضاح پرزیدنت ترامپ هستند. با این حال چهره‌های موثر دموکرات‌ها، از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، هنوز حاضر به همراهی با حامیان استیضاح نیست.

مجلس نمایندگان تاکنون سه بار برای آغاز روند استیضاح احتمالی پرزیدنت دونالد ترامپ رای‌گیری کرده است، اما تاکنون آرای لازم را در این زمینه کسب نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG