لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

کمیته قضایی مجلس نمایندگان برای جرد کوشنر و جف سشنز احضاریه صادر خواهد کرد


کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا به سمت صدور مجوز احضار افراد مختلفی که به گزارش رابرت مولر مربوط هستند، حرکت می‌کند. جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد پرزیدنت دونالد ترامپ، و جف سشنز،‌ وزیر پیشین دادگستری، از جمله این افراد هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این احضاریه مربوط به مدارک و شهادت ۱۲ نفر می‌شود. از جمله این افراد مایکل فلین مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، جان کلی رئیس دفتر پیشین پرزیدنت ترامپ، و راد روزنستاین معاون پیشین دادستان کل هستند.

جرالد ندلر، رئیس دموکرات این کمیته، تصمیم نهایی را درباره صدور این احضاریه‌ها خواهد گرفت. او گفته است که اگر این اطلاعات به شکل داوطلبانه ارائه شود، این کمیته از صدور احضاریه خودداری خواهد کرد.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان مشغول تحقیق درباره اتهام ممانعت از اجرای عدالت از سوی پرزیدنت ترامپ در جریان تحقیقات رابرت مولر است.

مولر که حدود دو سال بازپرس ویژه بررسی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بود، ماه گذشته و در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی، گفته بود که اعلام جرم علیه رئیس جمهوری ایالات متحده از گزینه‌های او در تحقیقات نبوده است. او اضافه کرده بود: «اگر اطمینان داشتیم رئیس جمهوری به وضوح جرمی مرتکب نشده، آن را می‌گفتیم.»

رابرت مولر قرار است روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیرماه) برای ادای شهادت به دو کمیته اطلاعات و قضایی مجلس نمایندگان برود.

تلاش دموکرات‌ها برای تحقیق بیش از آن‌‌چه که در گزارش رابرت مولر آمده، تاکنون بی‌نتیجه بوده است. کاخ سفید پیشتر مانع ادای شهادت بسیاری از شاهدان این پرونده شده بود.

رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان پیشتر گفته بود که این کمیته آماده ارائه یک شکایت حقوقی برای به چالش کشیدن کاخ سفید در ممانعت از ادای شهادت کارکنان خود می‌شود.

تقریبا نیمی از گزارش رابرت مولر به اقدامات دونالد ترامپ طی دوره تحقیقات و این نکته می‌پردازد که آیا او از موقعیت خود برای ناکام گذاشتن تحقیقات درباره کمپینش سوءاستفاده کرده است یا نه. در این ارتباط یازده مقطع جداگانه از جمله تلاش‌های ترامپ برای از مسیر خارج کردن تحقیقات بازرس ویژه و پایان دادن به کار جیمز کومی رئیس پیشین اف‌بی‌آی برجسته شده است که پرسش‌های حقوقی را درباره رفتار رئیس جمهوری به میان می آورد.

در این گزارش که ۹۵۳ مورد پوشاندن بخش‌هایی از آن برای پنهان نگاه داشتن اطلاعات وجود دارد، آمده بود: «شواهدی که ما درباره رفتار و نیت رئیس جمهوری به دست آوردیم مسائل دشواری را مطرح می‌کند که ما را از تصمیم‌گیری قطعی درباره عدم وقوع رفتار مجرمانه باز می‌دارد. بر همین مبنا، هر چند این گزارش نتیجه نمی‌گیرد که رئیس جمهوری جرمی مرتکب شده است، او را مبرا هم نمی‌کند.»

پرزیدنت ترامپ در واکنش به انتشار گزارش مولر، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود: «بزرگ‌ترین آزار رئیس جمهوری در تاریخ. بعد از هزینه کردن ۴۰ میلیون دلار طی دو سال سیاه، با دسترسی بدون محدودیت به افراد، منابع و همکاری، رابرت مولر که به شدت دچار تضاد است، اگر مدرکی داشت اعلام جرم می‌کرد. اما جرمی برای متهم کردن وجود ندارد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG