لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

اعضای جمهوری‌خواه کمیته تحقیق کنگره:‌ شاهدی برای تبانی ترامپ با روسیه وجود ندارد


در حالیکه مایک کانوی رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان بر عدم وجود مدرکی علیه ترامپ تاکید دارد، آدام شیف عضو ارشد دموکرات این کمیته جمعبندی را زود هنگام می داند
در حالیکه مایک کانوی رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان بر عدم وجود مدرکی علیه ترامپ تاکید دارد، آدام شیف عضو ارشد دموکرات این کمیته جمعبندی را زود هنگام می داند

اعضای جمهوریخواه یکی از دو کمیته که در کنگره ایالات متحده سرگرم تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا است، اعلام کرده اند شاهدی برای تبانی و ارتباط ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه پیدا نکرده اند.

دوشنبه شب اعضای جمهوری‌خواه کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند این کمیته شاهدی از تبانی، هماهنگی یا برنامه‌ریزی بین دولت روسیه و ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ پیدا نکرد و به این ترتیب تحقیقات خود درباره این پرونده را مختومه اعلام کرد.

به گزارش فاکس‌نیوز، «مایک کانوی»، نماینده کنگره که رئیس تحقیقات کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان درباره ارتباط احتمالی کارزار ستاد ترامپ و روسیه است، اعلام کرد این کمیته گزارش ۱۵۰ صفحه ای خود را آماده کرد.

وی اعلام کرد ما هیچ شاهدی از تبانی، هماهنگی یا برنامه‌ریزی بین ستاد ترامپ و روس‌ها پیدا نکردیم.

بیانیه جمهوریخواهان عضو این کمیته، با استقبال پرزیدنت ترامپ روبرو شد.

آقای ترامپ در توئیتر خود با اشاره به تحقیق کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان نوشت:‌ آنها ۱۴ ماه عمیق تحقیق کردند اما هیچ شاهدی پیدا نکردند.

سی ان ان در گزارشی نوشت بیانیه جمهوریخواهان عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در تقابل با ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا است که پیشتر اعلام کرده بود ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، پیروزی ترامپ در انتخابات را ترجیح می‌داد.

پیشنویس گزارش جمهوریخواهان کمیته اطلاعاتی باید در اختیار اقلیت دموکرات این کمیته قرار بگیرد تا درصورت موافقت آنها، گزارش برای انتشار بررسی شود. با این حال سی ان ان نوشته که این گزارش مورد تایید دموکرات های عضو کمیته اطلاعاتی نخواهد بود.

آدام شیف عضو ارشد کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان دوشنبه شب در بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از بیانیه جمهوریخواهان کنگره، آنها را به قضاوت زودهنگام متهم کرد. وی نوشت: اکثریت این کمیته با این بیانیه منفعت محافظت از رئیس جمهوری را بر محافظت از کشور ترجیح داده است و تاریخ به شدت درباره آن قضاوت خواهد کرد.

از زمان انتخابات، دو کمیته اطلاعاتی در مجلس نمایندگان و کمیته ای در سنا سرگرم تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات و همچنین ارتباط احتمالی کارزار دونالد ترامپ با روسیه هستند. کمیته سنا هنوز به جمع بندی نرسیده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ هرگونه ارتباط و تبانی با روسیه را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG