لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

مجلس نمایندگان طرحی برای توقف فروش سلاح به عربستان و امارات تصویب کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

مجلس نمایندگان آمریکا سه طرح مختلف را تصویب کرده است که براساس آن‌ها فروش بمب‌های هدایت‌شونده به عربستان سعودی و امارات متحده عربی متوقف می‌شود.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، وعده داده بود که این طرح را وتو خواهد کرد.

سنای آمریکا حدود یک ماه پیش ۲۲ قطعنامه مختلف درباره برنامه فروش میلیاردها دلار سلاح را به عربستان سعودی با وجود مخالفت کنگره تصویب کرده بود.

به گفته افراد مطلع، مجلس نمایندگان از این میان سه طرح فوق را به این دلیل زودتر بررسی و تصویب کرده که انتقال «بمب‌های هدایت‌شونده و تجهیزات مرتبط با‌ آن‌ها آسان و سریع» است.

قانون‌‌گذاران آمریکا از کاخ سفید می‌خواهند که عربستان سعودی را وادار به رعایت موازین حقوق‌بشر و پیشگیری از تلفات انسانی در جریان حمله‌های هوایی در یمن کند.

قتل جمال خاشجقی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست در کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول هم خشم قانون‌گذاران را بیش از پیش برانگیخت.

دولت ترامپ پیشتر به بهانه تشدید تنش با جمهوری اسلامی و با اعلام «وضعیت اضطراری»، به چند کمیته کنگره اعلام کرده بود که قصد دارد ۲۲ مورد معامله تسلیحاتی با عربستان سعودی و دو کشور دیگر خاورمیانه انجام دهد.

براساس قانون کنترل صادرات اسلحه که در سال ۱۹۷۶ در آمریکا تصویب شد، دولت می‌تواند در شرایط ویژه برخی معامله‌های تسلیحاتی را بدون مجوز کنگره انجام دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG