لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

دموکرات‌ها به دنبال دریافت متن کامل گزارش رابرت مولر هستند


کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا آماده ارسال احضاریه در هفته جاری برای دریافت متن کامل گزارش رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مجلس نمایندگان پیشتر روز دوم آوریل (۱۴ فروردین) را به عنوان ضرب‌الاجل نهایی دریافت متن کامل این گزارش تعیین کرده بود. به نظر می‌رسد که وزارت دادگستری پیش از تاریخ یاد شده این گزارش را منتشر نخواهد کرد.

براساس رای کمیته قضایی، این احضاریه روز چهارشنبه و یک روز پس از پایان ضرب‌الاجل صادر خواهد شد.

پیشتر ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، یک متن خلاصه شده و چهار صفحه‌ای را از این گزارش منتشر کرده بود. او در نامه‌ای به کمیته‌های قضایی مجلس نمایندگان و سنا اعلام کرده بود که متن خلاصه دیگری از گزارش ۳۰۰ صفحه‌ای مولر حداکثر تا نیمه ماه آوریل منتشر خواهد شد.

براساس رای کمیته قضایی مجلس نمایندگان، این اختیار به جرالد نادلر، رئيس این کمیته، داده شده تا در صورت لزوم این احضاریه‌ها را ارسال کند.

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات، و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

خلاصه گزارش ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، از تحقیقات رابرت مولر نشان می‌دهد که پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

ویلیام بار در نامه خود به کنگره نوشت که درباره مانع تراشی در مسیر عدالت نیز گزارش رابرت مولر به این نتیجه نرسید که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده و از سوی دیگر، او را تبرئه هم نکرد.

مولر در تحقیقات دو ساله خود، علیه شش عضو پیشین کمپین انتخاباتی ترامپ و چندین تبعه روس اعلام جرم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG