لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

کمیته قضایی مجلس نمایندگان مدیر پیشین کمپین انتخاباتی پرزیدنت ترامپ را احضار کرد


کمیته قضایی مجلس نمایندگان احضاریه‌ای برای کوری لواندوفسکی، مدیر پیشین کمپین انتخاباتی پرزیدنت ترامپ در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، ارسال کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در این احضاریه که امروز پنج‌شنبه ۲۸ مرداد ماه ارسال شده، علاوه بر لواندوفسکی، یک دستیار سابق کاخ سفید هم با نام ریک دیربورن به این کمیته احضار شده است.

جرالد ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، گفته است که این کمیته قصد دارد در روز ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) و به شکل عمومی، جلسه پرسش و پاسخ با لواندوفسکی را برگزار کند.

نام لواندوفسکی و دیربورن در گزارش رابرت مولر و در بخش «مانع‌تراشی رئیس جمهوری در اجرای عدالت» ذکر شده است. براساس این گزارش، هر دوی آن‌ها از تلاش پرزیدنت ترامپ برای اخراج مولر آگاه بودند.

لواندوفسکی در واکنش به این احضاریه، در صفحه توئیتر خود نوشت: «غم‌انگیز و تاسف‌بار است که نماینده کنگره ندلر، به آزار شهروندان می‌پردازد.»

کوری لواندوفسکی تا خرداد ماه سال ۹۵ و حدود پنج ماه پیش از روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، مدیر کارزار انتخاباتی پرزیدنت ترامپ بود.

کاخ سفید پیشتر از کارکنان خود خواسته بود که احضاریه‌های مجلس نمایندگان را نادیده بگیرند، با تحقیقات کنگره همکاری نکرده و از ارائه اسناد و مدارک خودداری کنند.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان در حال حاضر مشغول بررسی اتهام «مانع‌تراشی دراجرای عدالت» از سوی پرزیدنت ترامپ در جریان تحقیقات مولر است.

پیشتر دو کمیته مجلس نمایندگان - که در اختیار دموکرات‌ها است - رابرت مولر را به این مجلس احضار کرده بودند. مولر در طی حضور در دو کمیته قضایی و اطلاعات مجلس نمایندگان، اعلام کرد که گزارش او پرزیدنت ترامپ را از اتهام «مانع‌تراشی در اجرای عدالت» تبرئه نکرده است.

بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده همچنین گفته بود که به نظر او می‌توان یک رئیس جمهوری را پس از پایان دوره، به اتهام مانع‌تراشی در اجرای عدالت محاکمه کرد.

با این حال مولر در طی شهادت‌های خود در دو کمیته مجلس نمایندگان، سخنی بیش از آن‌چه که در گزارش نوشته بود، نگفت.

در حال حاضر نیمی از نمایندگان دموکرات عضو مجلس نمایندگان خواستار به جریان افتادن استیضاح پرزیدنت ترامپ هستند. با این حال چهره‌های موثر دموکرات‌ها، از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، هنوز حاضر به همراهی با حامیان استیضاح نیست.

مجلس نمایندگان تاکنون سه بار برای آغاز روند استیضاح احتمالی پرزیدنت دونالد ترامپ رای‌گیری کرده است، اما تاکنون آرای لازم را در این زمینه کسب نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG