لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا به توبیخ دادستان کل رای داد


کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در جریان یک رای‌گیری در روز چهارشنبه به توبیخ ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده رای داد.

دلیل این مسئله خودداری دادستان کل از ارائه متن کامل گزارش رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا عنوان شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، کمیته قضایی مجلس نمایندگان - که اعضای حزب دموکرات اکثریت آن را در اختیار دارند - رای به توبیخ ویلیام بار داده است. این رای ممکن است در نهایت منجر به جریمه یا حتی زندان ویلیام بار شود.


در واکنش به این اقدام سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفته است که جرالد نادلر به دنبال نقض قانون است.


کری کوپک، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا هم تصمیم کمیته قضایی مجلس نمایندگان را «ناامیدکننده» توصیف کرد. به گفته او هیچ‌کس نمی‌تواند وزارت دادگستری را مجبور به «قانون شکنی» کند.

چند ساعت پیش از رای‌گیری در کمیته قضایی مجلس نمایندگان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده فرمانی برای جلوگیری از انتشار متن کامل گزارش رابرت مولر صادر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا این قدرت را دارد که با صدور فرمان مانع دسترسی به «اطلاعات داخلی دولت» از سوی کنگره و قوه قضائیه شود.

جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان در واکنش به صدور این فرمان گفت که رئیس جمهوری آمریکا به دنبال «تشدید رویارویی با حق قانونی کنگره» است و اضافه کرد به دونالد ترامپ و ویلیام بار نباید اجازه داد که خود را بالاتر از قانون بدانند.

کاخ سفید اما اعلان کرده است که پرزیدنت ترامپ با توجه به سوءاستفاده رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان چاره دیگری جز صدور این فرمان نداشته است.

ویلیام بار در خلاصه‌ای که از گزارش رابرت مولر منتشر کرد، نوشته بود که براساس گزارش پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، رابرت مولر در نامه‌ای به ویلیام بار و سپس در گفت‌وگویی تلفنی با او ، از نحوه ارائه گزارش خود ابراز نارضایتی کرده بود.

دموکرات‌ها که در مجلس نمایندگان اکثریت را در دست دارند، مجموعه‌ای از اقدام‌ها را در رابطه با گزارش رابرت مولر انجام داده‌اند.

آن‌ها خواستار دریافت متن کامل گزارش مولر بدون قسمت‌های سیاه شده، دریافت اظهارنامه‌های مالیاتی پرزیدنت ترامپ و همچنین احضار برخی شهود برای شهادت دادن درباره اقدام‌های رئیس‌جمهوری آمریکا پیرامون تحقیقات مولر هستند.

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

تقریبا نیمی از گزارش به اقدامات دونالد ترامپ طی دوره تحقیقات و این نکته می‌پردازد که آیا او از موقعیت خودش برای ناکام گذاشتن تحقیقات درباره کمپین اش سوء استفاده کرده است یا نه. در این ارتباط ۱۱ مقطع جداگانه از جمله تلاش‌های ترامپ برای از مسیر خارج کردن تحقیقات بازرس ویژه و پایان دادن به کار جیمز کومی مدیر پیشین اف‌بی‌آی برجسته شده است که پرسش‌های حقوقی را درباره رفتار رئیس جمهور به میان می آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG