لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۳

دو واکنش متفاوت در کنگره آمریکا به دستور پرزیدنت ترامپ برای اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی جدید به خاورمیانه


مک تورنبری (راست) و آدام اسمیت
مک تورنبری (راست) و آدام اسمیت

دو مقام ارشد کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا درباره دستور پرزیدنت ترامپ برای اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی جدید به خاورمیانه و بازدارندگی ایران دو واکنش متفاوت نشان دادند.

«آدام اسمیت»، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه ای این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را نگران کننده نامید و گفت: «تصمیم وزارت دفاع آمریکا برای افزایش حضور در خاورمیانه نگران‌کننده است.»

وی با این حال تاکید کرد باید درخواست سنتکام را جدی گرفت.

از سوی دیگر، «مک تورنبری»، نفر دوم کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، پس از اعلام پرزیدنت ترامپ برای افزایش نیروهای نظامی در خاورمیانه طی پیامی در توئیتر گفت، تهدیدهایی که ایران کرده بسیار جدی است و این اعزام نیرو برای آن است که ایران بداند هرگونه حمله‌ای علیه آمریکا بدون واکنش نخواهد بود.

مک تورنبری، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس گفت: اطلاعات و هشدارهایی که ما درباره ایران جمع کردیم، از آن جنس نیست که بگوییم همیشه این تهدیدها را داشته‌اند. این بسیار مهم است که به وضوح به ایران - چه در گفتار و چه در کردار - حالی کنیم هرگونه حمله‌ای که علیه ما داشته باشد، بدون عواقب نخواهد بود.

او افزود: نیروهایی که راهی می‌شوند به درخواست سنتکام (فرماندهی مرکزی ایالات متحده) اعزام می‌شوند. شاید فریبنده باشد که بخواهیم همه چیز را سیاسی ببینیم، ولی وقتی فرماندهانی که در منطقه داریم درخواست نیروی بیشتر دارند، چیزی نیست که بخواهیم وارد هرگونه مناظره دو حزبی کنیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد با درخواست وزارت دفاع موافقت کرده و دستور اعزام یک هزار و ۵۰۰ نیروی جدید نظامی به خاورمیانه را، در راستای سیاست بازدارندگی ایران، صادر کرده است.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه سوم خرداد و پیش از سفر به ژاپن در کاخ سفید به شماری از پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و گفت: «یک هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی راهی منطقه می‌شوند.»

وی افزود: «اعزام این نیروها به غرب آسیا با اهداف پیشگیرانه صورت می‌گیرد.»

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود بر اساس دستور جدید، موشک‌های پاتریوت، یگان‌های پرواز شناسایی و نیروهای مورد نیاز به منطقه اعزام خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با اشاره به تغییر لحن جمهوری اسلامی گفت: «من فکر نمی‌کنم که ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با ما نیستند.»

آمریکا می گوید به دنبال جنگ با ایران نیست، اما هرگونه حمله از سوی جمهوری اسلامی ایران را پاسخ خواهد داد.​

در هفته های اخیر تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG