لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

"گروگان های آرگو" هم به دنبال غرامت گروگانگیری هستند


دیپلمات های آمریکایی بیش از یکسال در ایران گروگان بودند.
دیپلمات های آمریکایی بیش از یکسال در ایران گروگان بودند.

شش گروگانی که فیلم آرگو از ماجرای سکونت و فرار مخفیانه آنها از تهران ساخته شد، امیدوار به دریافت غرامت گروگانگیری هستند.

یک زن و شوهر ساکن شهر آناکروتز، در ایالت واشنگتن در آمریکا، که همراه با گروهی از آمریکائیان از ایران در جریان بحران گروگانگیری سال ۱۹۷۹ گریختند، در انتظار هستند ببینند آیابرای دریافت غرامت صلاحیت دارند یانه.

لایحه بودجه فدرال که هفته پیش تصویب شد شامل موادی است که اجازه می دهد هریک از آمریکایی هایی که در سفارت سابق آمریکا به گروگان گرفته شده بودند، بالغ بر ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار دریافت کنند.

این لایحه بالغ بر ۱۰ هزار دلار بابت هر روزی که گروگان ها در بازداشت بودند، اختصاص می دهد، و اضافه می کند برای داشتن صلاحیت دریافت غرامت، آنها باید بخشی از گروهی باشند که در دادخواستی که علیه دولت ایران به دادگاه شکایت کردند.

هنوز روشن نیست آیا قانون جدید، شش آمریکایی را که در سفارت کانادا در تهران پناه گرفتند شامل می شود یانه. به گزارش سیاتل تایمز، از جمله آنها، مارک لیجک و کورا آمبورن- لیجک بودند که بعدا با کمک سی آی ای و دولت کانادا از ایران گریختند.

سه سال پیش فیلم سینمایی آرگو که جایزه اسکار را برد، اشاره به شش گروگان آمریکایی داشت که در زمان گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران، از دست گروگانگیرها فرار کردند و در خانه سفیر کانادا بودند. آنها شش ماه بعد از ایران فرار کردند.

لیجک در اینباره گفت "من همیشه تصور می کردم آنچه کنگره آمریکا سرانجام تصویب خواهد کرد، مشخصا برای گروگان ها در سفارت خواهد بود. اما قانون صراحت دارد برای قربانیان گسترده تر تروریسم است."

دولت فدرال گروهی برای نظارت بر پرداخت غرامت ها تشکبل خواهد داد، و لیجک قصد دارد پس از تعطیلات موضوع را دنبال کند.

لیجک تایید کرد شش آمریکایی که به خانه سفیر کانادا در تهران رفتند ، همان ناراحتی هایی را که گروگان ها در سفارت متحمل شدند، تجربه نکردند. با این حال یادآور شد او و همسرش خود را برای دریافت غرامت صالح می دانند.

در گزارش سیاتل تایمز گفته می شود لیجک دو شکل کوچک پرداخت از دولت فدرال دریافت کرده است . این کمک ها شامل معافیت از پرداخت مالیات بر درآمد در دوره ای که مخفی بود و حدود ۴ هزار دلار بابت مخارج اش بوده است.

XS
SM
MD
LG