لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

حسین درخشان با وثیقه یک و نیم میلیون دلاری به مرخصی آمد


حسین درخشان با وثیقه یک و نیم میلیون دلاری به مرخصی آمد
حسین درخشان با وثیقه یک و نیم میلیون دلاری به مرخصی آمد

حسین درخشان، وبلاگ نویس ایرانی کانادایی که از او به عنوان پدر وبلاگ نویسی ایران یاد می شود، موقتا از زندان آزاد شد. آقای درخشان به قید وثیقه حدود یک و نیم میلیون دلاری به مرخصی آمده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران می گوید حسین درخشان اواخر روز چهارشنبه آزاد شد و احتمال می رود طی چند روز آینده به زندان بازگردد. هنوز مشخص نیست چه کسی این وثیقه را تهیه کرده است.

در ماه سپتامبر، درخشان به بیش از ۱۹ سال زندان محکوم شد. گزارش های رسانه های ایرانی حاکی از آن است که اتهامات وی مواردی نظیر «همکاری با کشور های دشمن، توهین به مقدسات دینی و تبلیغ علیه نظام» اعلام شده است.

اقدام حسین درخشان در پایه گذاری وبلاگ نویسی به زبان فارسی به فعالان دموکراسی خواه ایرانی کمک کرد تا از اینترنت استفاده بیشتری ببرند. حسین درخشان، ۳۲ ساله، در ابتدا یکی از اولین وبلاگ های زبان فارسی را پایه گذاری کرد که در آن به حکومت سیاسی و مذهبی ایران انتقاد و از اصلاحات دموکراتیک در کشور حمایت می کرد.

او چندی پس از ورود به ایران از کشور کانادا، در سال ۲۰۰۸ بازداشت شد. آقای درخشان در سال ۲۰۰۶ به اسراییل سفر کرد و در تلویزیون این کشور ظاهر شد و درباره شکستن کلیشه های منفی که میان اسراییلی ها و ایرانی ها فاصله ایجاد کرده مطالبی نوشت.

XS
SM
MD
LG