لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

هوشنگ حسن‌یاری: بستن تنگه هرمز باعث جنگی می‌شود که وضع مردم ایران را از عراقی‌ها بدتر می‌کند


«هوشنگ حسن‌یاری» کارشناس امور نظامی کالج سلطنتی نظامی کانادا در گفتگو با صدای آمریکا گفت که اگر جمهوری اسلامی تهدیداتش مبنی بر بستن تنگه هرمز را عملی کند، جنگی تمام عیار رخ خواهد داد که شرایط بسیار ناگواری برای مردم ایران به همراه دارد.

برخی از مقامات جمهوری اسلامی در مقاطع گوناگون از احتمال بستن تنگه هرمز صحبت کرده‌اند که در برآورد جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز به آن اشاره شده است.

هوشنگ حسن‌یاری معتقد است بستن تنگه هرمز کار سختی نیست اما یک جنگ تمام عیار برای جمهوری اسلامی می‌آورد.

این کارشناس نظامی همچنین پیش بینی کرد اگر جنگی دربگیرد کشورهای زیادی از جمله اسرائیل همراه آمریکا علیه جمهوری اسلامی وارد عمل خواهند شد.

آقای حسن‌یاری تبعات این جنگ احتمالی را برای مردم ایران بسیار وخیم توصیف می‌کند، چرا که در جنگ‌های مدرن این مردم هستند که بیشترین صدمه را خواهند دید هرچند به طور مستقیم مورد حمله قرار نگیرند.

هوشنگ حسن‌یاری: جنگ در تنگه هرمز وضع مردم ایران را از عراقی‌ها بدتر می‌کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

تنگه هرمز مهمترین گذرگاه‌ تجارت دریایی نفت در جهان است و حدود ۲۰ درصد نفت خامی که از مسیر آبراه‌های جهان معامله می شود از تنگه هرمز می‌گذرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در شهریور ۱۳۹۷ تاکید کرد : «جمهوری اسلامی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند.

تنگه هرمز یک آبراه بین المللی است. ایالات متحده با همکاری شرکای خود در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب‌های بین المللی ادامه خواهد داد.»

اینفوگرافیک صدای آمریکا درباره تنگه هرمز را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG