لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

آغاز رزمایش در تنگه هرمز با «تصمیم بزرگان»


رزمایش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تنگه هرمز از امروز به مدت ده روز آغاز شده است. برخی از مقامات ایران در هفته های اخیر و همزمان با افزایش فشارهای جهانی بر تهران، بارها تهدید کرده اند که تنگه را در صورت لزوم خواهند بست. فرمانده نیروی دریایی ایران پیش از آغاز رزمایش گفته بود بستن تنگه هرمز ، به «تصمیم بزرگان» جمهوری اسلامی بستگی دارد.

تنگه هرمز، یکی از آبراه های مهم است که حدود ۴۰ درصد از نفت تولیدی جهان از آن می گذرد.

تیرماه امسال، با افزایش تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران گفته بود لازم شود، تنگه هرمز را می بندیم.

معلوم نیست از دیدگاه مقامات ایران، وقت لازم برای بستن تنگه هرمز چه هنگام است، اما نیروی دریایی ارتش، رزمایش ده روزه ای را در تنگه هرمز و دریای عمان آغاز کرده است.

مقام های نظامی هدف این رزمایش را "تقویت تغییر تاکتیک ها" نامیده اند اما برخی می گوید هدف چیز دیگریست.

نیما راشدان، تحلیلگر مسایل سیاسی گفت:به نظر من سیاستمداران جمهوری اسلامی فکر می کنند اگر دنیا را از امکان نوسان نفت ولو بصورت مقطعی بترسانند، دنیا هم این روند برخورد با جمهوری اسلامی را کاهش می دهد و دچار تردید و تزلز می شود.»

یکبار در ماه های پایانی جنگ عراق با ایران، نیروهای نظامی ایران به استفاده از قایق های تندرو متوسل شدند. روندی که چندان موفق نبود اما اکنون ایران می گوید توان نظامی بیشتری دارد.

برخی نسبت به توان نظامی ایران برای بستن این آبراه که حداقل چهل کیلومتر عرض دارد، تردید دارند اما برخی این تهدید را جدی می دانند. سعید لیلاز، کارشناس مسایل اقتصادی، چندی پیش گفت که هر نظامی وقتی با حمله مواجه شود از خود دفاع می کند و این طبیعی است.

از دو سال پیش با تصمیم آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران مسوول حفاظت از تنگه هرمز شد اما این رزمایش را نیروی دریایی ارتش برگزار می کند.

در حاشیه برگزاری این رزمایش، دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران گفته است هنوز تصمیمی برای بستن تنگه هرمز گرفته نشده اما تصمیم گیری در این زمینه به گفته وی «برعهده بزرگان نظام» جمهوری اسلامی است.

این بزرگان نظام کیست؟ نیما راشدان گفت:«اشاره به آقای خامنه ای است. آقای خامنه ای معمولا در مسایل جزیی نظر می دهد. مثلا ایشان درباره حتی اسم خودروی پرشیا نظر داده که آن را عوض کنید؛ حالا چه برسد به تنگه هرمز.»

در دو هفته گذشته با مطرح شدن بحث تحریم خرید نفت از ایران ، برخی مقام های غیر نظامی مانند پرویز سروری رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم از بستن تنگه هرمز گفته اند اما رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، گفت که بستن تنگه هرمز در دستور کار جمهوری اسلامی قرار ندارد.

مقام های جمهوری اسلامی معتقدند با بستن تنگه هرمز و ممانعت از فروش نفت، کشورهای تحریم کننده ایران را وادار به عقب نشینی می کنند اما برخی این نظر را درست نمی دانند.

به نظر نیما راشدان، «بستن تنگه هرمز یک ریسک بزرگ دارد. یک اعلان جنگ انتحاری به دنیاست. همسایگان ایران در حاشیه خلیج فارس الان آمادگی دارند حتی بیشتر از مقداری که اگر ایران از بازار نفت خارج شود، نفت تولید کند و انگیزه سیاسی کافی و حتی بیشتر از ایالات متحده آمریکا برای اینکار دارند.»

رزمایش "ولایت ۹۰" ، سومین رزمایشی است که توسط ایران در دو سال اخیر در تنگه هرمز برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG