لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز


آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز
آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز

آمریکا علاقه ای ندارد بر سر تنگه هرمز با ایران روبرو شود، اما به مسلم ساختن گذر سالم امن کشتی هایی که از این آبراه استراتژیک استفاده می کنند، پای بند است.

این تنگه تنها گذرگاه دریایی به اقیانوس آزاد برای کشورهای تولیدکننده نفت در خلیج فارس است.

به گفته اداره اطلاعات انرژی امریکا، حدود ۳۵ درصد تمام نفتی که در دریا معامله می شود و حدود ۲۰ درصد تمام نفتی که در سراسر جهان داد و ستد می شود، از این منطقه عبور می کند.

ایران اخیرا تهدید کرد در صورتی که تحریم های بین المللی بیشتری علیه صادرات نفت این کشور اعمال شود، تنگه را خواهد بست.

سرلشکر عطاء الله صالحی، فرمانده ارتش ایران علیه بازگرداندن یک ناو هواپیمابر به منطقه به امریکا هشدار داد.

جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «استقرار ساز و برگ نظامی امریکا در منطقه خلیج فارس همچون دهه های گذشته ادامه خواهد یافت.»

وی افزود «منافع ما ایجاب می کند گذرگاه آبی تنگه هرمز برای تمام کشتی هایی که از آنجا می گذرند، سالم و امن باقی بماند».

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت ایالات متحده نقش ارتش، بویژه نیروی دریایی خود در تضمین آزادی کشتیرانی در مسیرهای اصلی جدی تلقی می کند.

وی افزود «ما در پی مقابله و رویارویی نیستیم، اما بر نقشی که ما در تضمین آزادی جهانی کشتیرانی ایفا می کنیم، مهر تایید می نهیم».

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: «ادبیات تند و خصمانه ای که از تهران شنیده می شود، نشانه ای است که ثابت می کند حکومت فشار تحریم های جامعه جهانی را احساس می کند.»

وی خاطرنشان کرد: «به گمان من بازتاب این واقعیت است که ایران در موضع ضعف قرار دارد... ایران منزوی است و سعی دارد توجه را از رفتار خود و مشکلات داخلی منحرف کند. این فقط نشانه تاثیر تحریم ها و حمایت بین المللی از اعمال فشار بر ایران و منزوی کردن آن به دلیل خودداری از پای بندی به تعهدات بین المللی این کشور است.»

نولاند و مارنی هردو یادآور شدند که بنظر می رسد کاهش اخیر ارزش برابری پول ایران یک تاثیر مهم تحریم ها، که ولاند آنرا «گزنده» نامید، باشد.

او تاکید کرد «هدف تحریم ها روشن است و ما می خواهیم ببینیم ایران به مسیر رعایت تعهدات بین المللی اش بازگردد و راهبرد صلح جویانه اتخاذ کند».

XS
SM
MD
LG