لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

مخالفت نخست وزیر اسراییل با کنترل مشترک کشورش و فلسطینیان بر اورشلیم


مخالفت نخست وزیر اسراییل با کنترل مشترک کشورش و فلسطینیان بر اورشلیم
مخالفت نخست وزیر اسراییل با کنترل مشترک کشورش و فلسطینیان بر اورشلیم

یکی از مقام های اسرائیل می گوید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر آن کشور به رغم گفته اهود باراک، وزیر دفاع و یکی از رهبران کابینه ائتلافی اسرائیل، با کنترل مشترک کشورش و فلسطینیان بر اورشلیم مخالف است.

یکی از سخنگویان دولت اسرائیل نیز اظهار کرد گفته آقای باراک به معنای موضع دولت اسرائیل نیست.

سخنان دو روز پیش هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص ادامه تلاش های این کشور برای برقراری صلحی پایدار در خاورمیانه باعث شد، تا دولتمردان اسرائیل واکنش های متفاوتی نسبت به آن نشان دهند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در جمعه شب در یکی از مراکز پژوهشی آمریکا گفت «منطقه ای در غرب رود خانه اردن تا دریای مدیترانه و محل زندگی اسرائیلی ها و فلسطینی ها، سرزمین محدودی است و اولین قدم اجرائی در راه صلح این است که دو طرف، مرز میان خود را به روشنی تعیین کنند.»

اهود باراک، رهبر حزب کارگر و وزیر دفاع اسرائیل نیز که در همان جلسه سخنرانی می کرد، به خانم کلینتون گفته بود با کنترل مشترک کشورش و فلسطنینیان بر شهر اورشلیم موافق است.

از سوی دیگر، ایزاک هرزوک از اعضای ارشد کابینه اسرائیل در مورد سخنان وزیر امور خارجه آمریکا گفت «سخنرانی خانم کلینتون راهنمای اقدامات بعدی در روند صلح است و دو طرف بدون ترس باید مهمترین اختلافات میان خود را به روشنی مطرح کنند. اسرائیل باید طرحی را برای ادامه مذاکرات که تامین کننده نیازهای امنیتی ست، به آمریکا بدهد که نیازهای امنیتی اسرائیل را نشان دهد، و از فلسطینیان بخواهیم در مورد آن نظر دهند.»

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل بدون نام بردن از همتای آمریکائیش، با ایده مشخص کردن مرز میان کشورش با فلسطینی ها مخالفت کرد و گفت «اسرائیل آماده مذاکره بدون تعیین شرط قبلی است. ضمنا اگر کسی تصور کند که تعیین مرز میان ما و فلسطینی ها حلال مسئله است، اشتباه می کند.»

در حالیکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هنوز در مورد موافقت وزیر دفاع کابینه اش با ایده کنترل مشترک اسرائیل و فلسطینیان بر اورشلیم سخنی نگفته است، میخائیل اورن، سفیر آن کشور در آمریکا، ضمن موافقت کامل با نظرات خانم کلینتون برای پیشبرد گفت و گوهای صلح خاورمیانه، در خصوص ساخت شهرک های یهودی نشین در ساحل غربی و اورشلیم شرقی اظهار کرد،

«شهرک سازی هیچگاه سدی در راه برقراری صلح نبوده است. این موضوع در مورد صلح اسرائیل با مصر و اردن صدق می کند و نباید در مورد فلسطینیان هم به صورت معضل اصلی در آید. مهم این است که ما آماده ایم مسئله ساخت و سازها را در چارچوب بررسی موضوعات کلیدی سرزمین، مرز و امنیت حل و فصل کنیم.»

سوای از ساخت شهرک های یهودی نشین، وضعیت نهائی شهر اورشلیم با تقریبا ۸۰۰ هزار نفر جمعیت، چه بسا کلیدی ترین معضل خاورمیانه است.

اورشلیم شهر مقدسی است برای مسیحیان، یهودیان و مسلمانان با جمعیتی نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر، که پایتخت اسرائیل است، اما فلسطینی ها بخش شرقی آن را که در سومین جنگ اعراب و اسرائیل در تابستان ۱۳۴۶ به اشغال ارتش اسرائیل در آمد، پایتخت کشور آینده خود می دانند.

XS
SM
MD
LG