لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

 برایان هوک: شناورهای ایرانی خطر متحرک هستند


برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، به انتقاد از وضعیت ایمنی شناورها و کشتی‌های ایرانی پرداخت و آن‌ها را «خطر متحرک» توصیف کرد.

حساب توئیتر وزارت خارجه آمریکا ،پنجشنبه شب یکم فروردین، به دنبال غرق شدن یک شناور ایرانی در بندر «شهید رجایی» سخنان برایان هوک را منتشر کرده که گفته است: «ناامن و با بیمه خودفرما، کشتی‌های ایرانی یک تهدید جدی برای دریانوردی هستند.»

در ادامه توئیت با اشاره به کشتی های ایرانی آمده است: «آن‌ها به مسائل ابتدایی ایمنی بی‌توجه هستند و فعالیت‌های غیرقانونی را تسهیل می‌کنند. آن‌ها یک خطر متحرک هستند. از بندرهای خود محافظت و سعی کنید استانداردهای ایمنی دریایی را بالا ببرید.»

روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند ماه یک کشتی تجاری با صدها کانتینر در یکی از اسکله‌های بندر شهیدرجایی واقع در بندرعباس غرق شد. بنا بر اعلام مقام‌های ایران، این کشتی ۹۰ متری حامل کالاهای صادراتی از جمله روغن صنعتی و پتاسیم کلر بوده است.

برخی کشتی‌های ایرانی برای در زدن تحریم‌ها اقدام به خاموش کردن سیستم ردیاب خود می‌‌کنند. سیستم شناسایی خودکار توام با رادار نصب شده روی عرشه کشتی برای ناوبری کشتی و جلوگیری از برخورد با کشتی‌های دیگر استفاده می‌شود.

این سیستم همچنین برای انجام تحقیقات در مورد سوانح ضروری است و مسئولان تحقیق می‌توانند از این سیستم برای مرور کردن حرکات کشتی ها استفاده کنند.

خاموش کردن این سیستم از سوی کشتی‌های ایرانی که برای دور زدن تحریم‌ها یا نقل و انتقال کالاهای غیرقانونی انجام می‌شود، پیشتر با انتقاد نهادها و سازمان‌های بین‌المللی مواجه شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG