لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران: جمهوری اسلامی مسئول همه بدبختی‌های یمن است


برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، می‌گوید که ایران مسئول همه بدبختی‌های یمن است.

آقای هوک روز جمعه ۲۵ بهمن در مصاحبه ای با شبکه الحره ضمن بیان این مطلب، به توقیف یک شناور حامل تسلیحات ساخت ایران به مقصد حوثی‌های یمن اشاره کرد و گفت که حمایت ایران از جنگ در یمن بدترین بحران انسانی جهان را به وجود آورده است.

او در ارتباط با ارسال تسلیحات ایرانی به یمن گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت منشور سازمان ملل موظف به حفظ صلح و ثبات بین المللی است و در مورد درگیر شدن رژیمی مثل ایران در یمن، این شورا نقشی دارد که باید آن را ایفا کند.

برایان هوک خواستار آن شد که شورای امنیت اقدامات بیشتری برای افشا کردن نقش ایران در تهدید صلح و امنیت داشته باشد.

او همچنین گفت اقدام ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر در راستای تلاش ها برای ساخت موشک های بین قاره‌ای است. هوک گفت شورای امنیت لازم است که تحریم تسلیحاتی «اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم» را تمدید کند تا بتوان ممنوعیت آزمایش های موشکی بالیستیک که در پرتاب های فضایی شاهد هستیم، برقرار شود.

برایان هوک درباره رد صلاحیت های انتخاباتی نیز گفت که «جنتی و شورای نگهبان او، [صلاحیت] نیمی از ایرانیانی که خواهان رقابت در انتخابات بودند را رد کرده اند» پس «اگر در [بدنه] رژیم هستید، تندرو هستید؛ چرا که جنتی همه میانه‌رو‌ها را» از رقابت حذف کرده است.

آقای هوک همچنین با اشاره به این که رژیم حاکم بر ایران در ماه های اخیر ۱۵۰۰ تن از مردم این کشور را به قتل رسانده است تاکید کرد: «ما در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG