لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

برایان هوک تناقضات قانون اساسی ایران با واقعیات موجود را بررسی می‌کند: بررسی اصل ۱۳


برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در راستای سلسله ویدئوهایی با هدف بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی، بخش اول آن که به اصل ۱۳ اختصاص دارد را منتشر کرد.

بخش اول این ویدئو که روز جمعه ۱۲ مهر ماه منتشر شده، به اصل ۱۳ که در مورد اقلیت‌های دینی در ایران است، می‌پردازد.

برایان هوک در این ویدئو به وعده‌های محقق نشده آیت‌الله خمینی مبنی بر دادن «آزادی، صلح و کامیابی» به مردم ایران، و به جای آن فقدان عدالت و آزادی و حضور یک رژیم پرخاشگر و جنگ‌طلب، و فقر مردم ایران اشاره کرده است.

وی می‌گوید: «از بند ۱۳ شروع می‌کنیم که می‌گوید ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت‌های دینی شناخته می‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصی و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند. مسیحیان، یهودیان، سنیان، بهاییان، زرتشتیان و سایر اقلیت‌های دینی از اساسی‌ترین حقوقی که امروز اکثریت شیعه از آن برخوردار است، محروم هستند و باورمندان در ایران مرتبا جریمه و بازداشت می‌شوند یا شلاق می‌خورند.»

آقای هوک افزود: «اما از همه بدتر، شرایط دیگر اقلیت‌های دینی به رسمیت شناخته نشده مانند بهاییان و دیگر اقلیت‌هایی است که به دلیل اعتقادشان با رنج بی‌رحمانه از جمله زندان، شکنجه، تهدید، و حتی مرگ روبرو هستند. امروز ده‌ها بهایی در ایران به دلیل به جای آوردن دینشان به شکل خودسرانه‌ای بازداشت شده و در زندان هستند.»

برایان هوک در پایان این ویدئو و با اشاره به بخش بعدی آن که به زودی قرار است منتشر شود گفت: «تاریخ غنی [ایران] مایه افتخار مردم ایران و مایه شرم جمهوری اسلامی است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG