لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

برایان هوک و جیسون گرین‌بلات: رژیم ایران دهه‌ها است از هرج و مرج مناقشه خاورمیانه نفع می‌برد


برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و جیسون گرین‌بلات نماینده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه، می‌گویند که رژیم ایران‌ دهه‌ها است از هرج و مرج، خشونت، و راه‌های موقتی بی‌اثر برای پیشبرد فعالیت‌ها و تاثیر بدخواهانه در منطقه، سود برده است.

این دو در مقاله‌ای مشترک که روز چهارشنبه نهم مرداد در سایت فاکس‌نیوز منتشر شده، با یادآوری اظهارات علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، در حمایت رژیم ایران از گروه تروریستی فلسطینی حماس، به سخنان او بر ضد طرح صلح پیشنهادی دولت پرزیدنت ترامپ و تجهیز حماس به موشک‌های دقیق اشاره کرده، و آن را نمونه دیگری از چشم‌اندازی که رژیم ایران برای فلسطینیان متصور است - یعنی خشونت، ویرانی، و بدبختی بیشتر - دانسته‌اند.

در ادامه این مقاله آمده است: «واضح است که [رژیم] ایران به شدت روی ادامه این مناقشه سرمایه‌گذاری کرده است. رژیم ایران سالانه ۱۰۰ میلیون دلار را صرف حمایت از گروه‌های تروریستی فلسطینی مانند حماس، جهاد اسلامی فلسطینی، و جبهه آزادیبخش ... می‌کند. هیچ‌کدام از این هزینه‌ها صرف فعالیت‌های بشردوستانه نمی‌شود.»

این مقاله با اشاره به چشم‌انداز مطرح شده در نشست اخیر بحرین در جهت سعادت و رفاه فلسطینی‌ها، می‌افزاید: «تجاوزگری‌های منطقه‌ای رژیم ایران ملت‌های عربی و اسرائیل را در سطحی بی‌سابقه به هم نزدیک کرده و باعث شده است تا همکاری‌ای شکل گیرد که در نهایت به پیشبرد دیپلماتیک در دیگر مواضع، از جمله صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها، منتهی می‌شود.»

برایان هوک و جیسون گرین‌بلات «یک توافق صلح موفق و جامع بین اسرائیل و فلسطینی‌ها» را از جمله مهم‌ترین ابزارها برای رسیدن به ثبات منطقه‌ای و جلوگیری از تروریسم رژیم ایران برشمرده‌، و چنین توافق صلحی را به منزله «بدترین کابوس جمهوری اسلامی» دانسته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG