لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۰

هنگ کنگ قانون تحریم های ایران را اجرا می کند


هنگ کنگ قانونی را تصویب کرده است که به آن سرزمین اجازه می دهد تحریم های بین المللی علیه ایران، از جمله مسدود ساختن دارایی های یک شرکت کشتیرانی را اجرا کند.

این اقدام ۹ ماه پس از آن صورت می گیرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد، با حمایت چین، چهارمین دور تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را، به دلیل خودداری از متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانیوم، تصویب کرد.

قانون هنگ کنگ، که هفته پیش به اجرا در آمد، همچنین دو ماه پس از آن به تصویب می رسد که ایالات متحده آمریکا ۲۰ شرکت کشتیرانی در هنگ کنگ را، به اتهام ارتباط با برنامه های مظنون اتمی و نظامی ایران، در فهرست سیاه قرار داد.

تحلیلگران می گویند شرکت هایی که می خواهند از تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران بگریزند، اغلب در هنگ کنگ پناه می گیرند؛ در آنجا ثبت شرکت های بین المللی به نسبت آسان است.

روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» روز چهارشنبه گزارش داد که روشن نیست آیا قانون جدید به مقام های هنگ کنگی اجازه می دهد شرکت های ناقض تحریم ها را که در آنجا فعالیت می کنند ببندند یا نه.

روزنامه به نقل از یک مقام دولتی می گوید قانون جدید «در مورد تمام اشخاص و شرکت های هنگ کنگی به کار گرفته خواهد شد.» اما همچنین به یک مقام خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اشاره می کند که به موسسه گزارش های جنگ و صلح در لندن گفته است قلمروهایی مانند هنگ کنگ «قوانین و مقرراتی ندارند که عملیات ما را مختل کنند.»

XS
SM
MD
LG