لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

هنگ کنگ پيشرفته ترين مرکز مالی جهان در سال جاری شناخته شد


هنگ کنگ پيشرفته ترين مرکز مالی جهان در سال جاری شناخته شد
هنگ کنگ پيشرفته ترين مرکز مالی جهان در سال جاری شناخته شد

نتايج بدست آمده از نظرسنجی سالانه مجمع جهانی اقتصاد نشان ميدهد که هنگ کنگ اولين سرزمين آسيايی است که مرکز مالی اش بعنوان پيشرفته ترين مرکز مالی جهان شناخته شد. مجمع جهانی اقتصاد، دليل اين انتخاب را نظام خدماتی اين مرکز در عرضه عمومی و اوليه سهام شرکتها، و ارائه بيمه خواند. اين نخستين بار است که مراکز مالی آمريکا و يا بريتانيا در مقام اول قرار نميگيرند. نتايج نظرسنجی مجمع جهانی اقتصاد برای سال ۲۰۱۱ ميلادی، آمريکا را در رده دوم و بريتانيا را در مقام سوم قرار داد. مجمع جهانی اقتصاد نتايج نظرسنجی را بعنوان «هشداری» به مراکز مالی غرب عنوان کرد و گفت که احتمالاً مراکز مالی آسيا رهبری و برتری طولانی مدت مراکز مالی آنها را به مخاطره انداخته است.

در خبری ديگر، هيأت مديره بانک مرکزی آمريکا در اجلاس روز چهارشنبه خود نرخ بهره اصلی بانکی را همچنان ثابت نگهداشت و اعلام کرد که از طريق خريد اوراق قرضه خزانه داری به محرکهای اقتصادی خود ادامه خواهد داد. مقامات بانک مرکزی آمريکا در پايان اجلاس، در يک کنفرانس خبری، رشد اقتصادی آمريکا را در سال آينده متعادل پيش بينی کردند، ولی هشدار دادند که تداوم بحران مالی اروپا ميتواند خطری جدی برای بازارهای مالی، و در نتيجه، اقتصاد آمريکا ايجاد کند.

بانک مرکزی آمريکا متعهد شده است که نرخ بهره های بين بانکی آمريکا را تا سال ۲۰۱۳ همچنان پايين نگهدارد. در سه سال گذشته نرخ بهره های اصلی بين بانکی آمريکا در بين صفر و ۲۵ صدم درصد در نوسان بوده است. اعضای هيأت مديره بانک مرکزی آمريکا قرار است که در روزهای ۲۴ و ۲۵ ماه ژانويه در واشنگتن، تشکيل جلسه دهند.

در خبری ديگر حجم سفارشها به شرکت هواپيماسازی بوئينگ آمريکا رو به افزايش است. جيم آلبا، مدير عامل هواپيماهای تجاری شرکت هواپيماسازی بوئينگ آمريکا، گفت: شرکت هواپيمايی «سات وست» آمريکا سفارش ساخت صدها هواپيمای مسافربری به ارزش ۱۹ ميليارد دلار را به اين کارخانه داده است. به گفته او شرکت هواپيمايی «سات وست» آمريکا ساخت ۲۰۸ فروند هواپيما را به شرکت هواپيماسازی بوئينگ سفارش داد که ۱۵۰ فروند آنرا هواپيماهای جت مدل جديد ۷۳۷ «مَکس» تشکيل ميدهد. او اين قرارداد را بزرگترين سفارش هواپيما به اين شرکت خواند. آقای آلبا گفت که شرکت های هواپيمايی در اندونزی، خاورميانه و چين نيز در مورد خريد مدل جديد هواپيمای جت بوئينگ ۷۳۷ ابراز علاقه کرده اند. او پيش بينی کرد که کارخانه بوئينگ آمريکا ظرف ۲۰ سال آينده بيش از ۳۳ هزار و پانصد فروند هواپيما بفروش خواهد رساند که ۲۳ هزار فروند آن هواپيماهای جت مسافربری ۷۳۷ خواهد بود.

اما در اروپا، اداره آمار بريتانيا روز چهارشنبه در لندن اعلام کرد بر اساس محاسبه سازمان بين المللی کار در سه ماهه سوم سال جاری ميلادی ۱۲۸ هزار نفر بر شمار بيکاران اين کشور افزوده شده است. اداره آمار بريتانيا نرخ بيکاری را ۸ و سه دهم درصد اعلام کرد که نسبت به سه ماه دوم ۴ دهم درصد افزايش نشان ميدهد. گزارش اداره آمار بريتانيا شمار بيکاران را دو ميليون و ۶۴۰ هزار نفر برآورد کرد که از سال ۱۹۹۴ ميلادی تا بحال، يعنی در ۱۷ سال گذشته، بيسابقه بوده است. ناظران مالی بريتانيا پيش بينی کرده اند که بر شمار بيکاران اين کشور همچنان افزوده خواهد شد و در پايان سال آينده ميلادی نرخ بيکاری تا ۸ و ۷ دهم درصد بالا خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG