لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ؛ مردم به طرح نصب «چراغ‌های هوشمند» معترض هستند


اعتراضات در هنگ‌کنگ در حالی امروز شنبه دوم شهریور به خشونت کشیده شده که تجمع‌کنندگان این‌بار به طرح نصب «چراغ‌های هوشمند» از سوی دولت معترض هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره اعتراضات هنگ‌ کنگ گزارش داد که پلیس برای به عقب راندن صدها معترض به طور متناوب از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

معترضین هنگ‌کنگی که در خطوط جلو پلیس قرار دارند از ماسک و کلاه‌های ایمنی استفاده کرده‌اند.

این بار تجمع مردم هنگ کنگ در اعتراض به طرح دولت برای نصب چراغ‌های هوشمند مجهز به سنسور، دوربین‌های مدار بسته است . با این حال دولت تاکید دارد این چراغ‌های روشنایی صرفا برای سنجش کیفیت هوا، بررسی ترافیک و اطلاعات‌ آب‌وهوایی است.

اعتراضات امروز در حالی به خشونت کشیده شده که پس از هفته‌ها درگیری خشونت آمیز در هفته گذشته تجمع معترضین تا حدودی با آرامش سپری شد.

اعتراضات دموکراسی خواهان هنگ کنگ که ابتدا علیه یک لایحه پیشنهادی برای استرداد مظنونان به ارتکاب جرم به سرزمین اصلی چین آغاز شده بود، به تدریج به اعتراض علیه مسائل دیگر کشیده شد و سپس، به بزرگترین بحران سیاسی هنگ کنگ از زمان انتقال کنترل این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ تبدیل شد.

پیشتر معترضان چهار درخواست داشتند که از جمله آنها پس گرفتن کامل لایحه پیشنهادی استرداد متهمان به چین و تحقیقات مستقل در زمینه اتهام استفاده پلیس از خشونت بیش از حد علیه معترضان است.

پیش از ۷۰۰ نفر در جریان اعتراضات هنگ کنگی ها بازداشت شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG