لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

یک فعال سرشناس هنگ‌کنگی پس از آزادی به جمع معترضان پیوست


در ادامه اعتراضات هنگ کنگ و با آزاد شدن یک فعال دموکراسی‌خواه، فشارها و اعتراضات برای کناره گیری رئیس اجرایی هنگ کنگ افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاشوآ وانگ، فعال سرشناس دموکراسی خواه هنگ‌کنگ روز دوشنبه ۲۷ خرداد از زندان آزاد شد و وعده داد تا به تظاهرات اعتراضی برای برکناری کری‌لم رئیس اجرایی هنگ کنگ بپیوندد.

وانگ ۲۲ ساله یکی از چهره‌های اعتراضات دموکراسی خواه موسوم به «چتر» در سال ۲۰۱۴ بود که در آن معترضان خواهان انتخاب رهبر از طریق دمکراتیک بودند.

این فعال سرشناس امروز دوشنبه در حالی آزاد شد که سازمان‌دهندگان اعتراضات در هنگ‌کنگ خواستار لغو کامل لایحه استرداد متهمان به چین و برکناری خانم لم شده‌اند. گفته شده در اعتراضات روز یکشنبه ۲۶ خرداد دو میلیون نفر حضور داشتند.

طرح استرداد متهمان به چین در هفته‌های اخیر جنجال برانگیز شده و اعتراضات گسترده‌ نیز به همراه داشته است. طرحی که در صورت تصویب مقامات هنگ کنگ قادر بودند تا برخی متهمان را برای محاکمه به چین باز گردانند.

پس از این اعتراضات، کری لم، روز شنبه ۲۵ خرداد اعلام کرد که هنگ کنگ تصمیم گرفته است تا طرح اصلاح قانون مربوط به استرداد متهمان به چین را برای زمان نامحدودی متوقف سازد اما معترضان تعلیق این لایحه را کافی نمی دانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG