لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

شلیک گاز اشک‌آور به سوی معترضان در هنگ‌ کنگ؛ حدود۲۰۰ سیاستمدار در جهان قانون امنیتی چین را محکوم کردند


ماموران پلیس برای پراکنده کردن هزاران معترض هنگ کنگی روز یکشنبه ۴ خردادماه از گاز اشک‌آور استفاده کردند. همچنین نزدیک به ۲۰۰ شخصیت سیاسی جهان، قانون امنیتی از سوی چین برای این دولت‌شهر را محکوم کرده‌اند.

به گزارش رویترز، هزاران معترض هنگ‌کنگی در مخالفت با برنامه جدید پکن برای تحمیل قوانین امنیت ملی جدید، در یک منطقه خرید پر رفت‌وآمد تجمع کردند و پلیس نیز برای پراکنده کردن این معترضان به سوی آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک کرده است.

این یکی از بزرگترین اعتراضات در هنگ کنگ محسوب می شود که در دوره کرونا برگزار شده است.

پیش از این مشاور امنیت ملی کاخ سفید با بیان این که دولت چین به توافق پیشین خود با لندن پایبند نبوده و قصد دارد کنترل خود را بر خلاف آن توافق بر مردم هنگ کنگ افزایش دهد، هشدار داده بود اگر پکن تحت قانون امنیتی پیشنهادی خود دست به اقدام شدیدی در هنگ کنگ بزند، ایالات متحده به آن پاسخ خواهد داد.

همچنین نزدیک به ۲۰۰ شخصیت سیاسی از سراسر جهان از جمله ۱۷ عضو کنگره ایالات متحده روز شنبه ، قوانین پیشنهادی امنیت ملی پکن که منجر به افزایش تنش های بین المللی در پی راه اندازی پایگاه‌های اطلاعاتی دولت چین در هنگ کنگ می شود، را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است که این قوانین پیشنهادی حمله گسترده به استقلال این دولت‌شهر‌، حاکمیت قانون و آزادی‌های اساسی است و نقض آشکار توافق مشترک چین و بریتانیا محسوب می شود.

هنگ کنگ پیش از همه گیری ویروس کرونا در ماه ها اعتراضات گسترده ضد دولتی غرق شده بود. جرقه این اعتراضات هنگام مخالفت با لایحه جنجالی استرداد متهمان زده شد. آن تظاهرات به تدریج به دموکراسی‌خواهی فراگیر تغییر پیدا کرد.

هنگ کنگ از زمانی که بریتانیا اداره آن را در ۱۹۹۷ به پکن برگرداند از سطح بالایی از خودگردانی بر مبنای مفهوم «یک کشور، دو سیستم» برخوردار بوده است. اما بسیاری از مردم هنگ کنگ می گویند دولت مرکزی در پکن این خودگردانی را قدم به قدم تضعیف کرده است و به شکل فزاینده ای در امور آن شهر دخالت می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG