لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۲

بازگشت تظاهرات دمکراسی خواهان به خیابان های هنگ کنگ


‌راه‌پیمایی طرفداران دمکراسی در هنگ کنگ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00

در هنگ کنگ بار دیگر دمکراسی خواهان به خیابان ها ریخته اند و به راهپیمایی پرداختند. این اولین راهپیمایی عمده در این شهر پس از تظاهرات و تحصن چند ماه پیش است که طی آن ده هزار نفر با حضور دو هزار مامور پلیس، در محله های تجاری و مراکز خرید به بیرون ریختند.

پیشتر در اواخر سال گذشته میلادی، تظاهرات و تحصن بزرگ مردمی به بسته شدن جاده ها و خیابان ها و مراکز مالی هنگ کنگ برای دو ماه و نیم، منجر شده بود.

برگزار کنندگان این تظاهرات تعهد کردند که فعالیت هایشان آرام و مسالمت آمیز باشد.

دیزی چان، یکی از برگزار کنندگان تظاهرات می گوید: «ما تلاش می کنیم به شیوه مسالمت آمیزی این فرصت را به دولت بدهیم که به خواست های ما پاسخ دهد. ولی اگر دولت چنین فرصتی را رد کند با فشار ناشی از نافرمانی مدنی و اقدام های دیگر روبرو خواهد شد.»

پلیس از برگزارکنندگان تظاهرات خواسته صد نفر را مامور برقراری نظم تظاهرات کنند. پیش بینی می شد که تظاهراتی در مقابل اهداف آنان صورت بگیرد.

ری ال پی، از ماموران برقراری نظم تظاهرات می گوید: «ما انتظار داریم تظاهرات ضد دموکراسی در مسیرمان باشد. آن ها ممکن است به ما حمله کنند و تلاش کنند ما را عصبانی کنند تا با آن ها وارد نزاع شویم. ولی ما سعی می کنیم از آن جلوگیری کنیم.»

هنگ کنگ که سالها مستعمره بریتانیا بود در سال ۱۹۹۷ به چین بازگردانده شد و برغم این که مردم هنگ کنگ هنوز از آزادی زیادی برخوردارند ولی پکن می گوید نامزدهای انتخابات آتی، باید با تایید دولت کمونیست چین معرفی شوند. مساله ای که دموکراسی خواهان هنگ کنگ با آن مخالفند و خواستار آزادی کامل در انتخاب رهبرشان هستند.

XS
SM
MD
LG