لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

هنگ کنگ برای یک دور دیگر اعتراضات در آخر هفته آماده می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - هنگ کنگ برای دور تازه ای از اعتراضات در آخر هفته آماده می شود. پلیس روز جمعه اعلام کرد از دانشگاه پلی تکنیک، محل بعضی از شدیدترین برخوردها بین معترضان و نیروهای امنیتی طی نزدیک به شش ماه تظاهرات، بیرون خواهد رفت.

این تظاهرات که خبر آن از سوی معترضان در رسانه های اجتماعی اعلام شده است، از جمعه آغاز شده و تا هفته آینده ادامه خواهد داشت. آزمون بزرگ این جنبش اعتراضی روز ۸ دسامبر، هنگام راهپیمایی به دعوت «جبهه مدنی حقوق بشر»، خواهد بود. این گروه در ماه ژوئن تظاهراتی میلیونی را برنامه ریزی کرده بود.

این قطب مالی آسیا، در پی انتخابات محلی که به پیروزی چشمگیر نامزدهای دموکراسی خواه انجامید، هفته ای آرام را پشت سر گذاشته است.

تظاهرات ضد دولتی از ماه ژوئن این مستعمره سابق بریتانیا را دگرگون کرده است ودر مقاطعی موجب تعطیلی کسب و کارها، دولت، مدارس و حتی فرودگاه بین المللی شد.

صدها افسر پلیس پنج شنبه برای گردآوری شواهد و برچیدن مواد خطرناک وارد محوطه دانشگاه پلی تکنیک شدند.

یک افسر پلیس گفت تحقیقات تا جمعه به پایان خواهد رسید و همه افسران محوطه دانشگاه را ترک خواهند کرد.

این دانشگاه در نیمه نوامبر به میدان نبرد با پلیس ضد شورش بدل شده بود. حدود ۱۱۰۰ نفر هفته گذشته بازداشت شدند.

پلیس می گوید بیش از ۳ هزار کوکتل مولوتوف و صدها بطری حاوی مایع شیمیایی خطرناک پیدا کردند.

تظاهر کنندگان از مداخله پکن در آزادی های وعده داده شده به هنگ کنگ، هنگام بازگشت به حاکمیت چین در سال ۱۹۹۷، خشمگین هستند.

چین با رد ادعای مداخله می گوید به فرمول «یک کشور، دو سیستم» متعهد است.

پکن در واکنش به تصویب قوانین جدیدی در ایالات متحده در حمایت از معترضان در هنگ کنگ به واشنگتن هشدار داد به «اقدامات متقابل محکم» دست خواهد زد.

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، شامگاه چهارشنبه ۶ آذر دو مصوبه اخیر کنگره آمریکا در دفاع از حقوق بشر در هنگ‌کنگ و معترضان دموکراسی‌خواه این جزیره واقع در جنوب چین را امضا کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG