لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

اولین متهمان استفاده از ماسک در اعتراضات هنگ کنگ به دادگاه رفتند


یک مرد و یک زن که به جرم استفاده از ماسک در تظاهرات هنگ کنگ بازداشت شده بودند، به عنوان اولین متهمان پوشاندن صورت خود روز دوشنبه ۱۵ مهرماه در دادگاه حاضر شدند.

مقامات هنگ کنگ روز دوشنبه ۱۵ مهرماه اعلام کردند که اولین متهمان قانون جدید ممنوعیت استفاده از ماسک در دادگاه حاضر شدند.

دولت هنگ کنگ تاکید کرده است که این ممنوعیت لازم بود تا به اعتراضات چهارماهه پایان دهد این در حالی است که تصویب ممنوعیت استفاده از ماسک در اعتراضات طی روزهای گذشته موجب درگیری‌ شده است.

در روزهای اخیر ده‌ها هزار نفر در هنگ کنگ در حالی به خیابان‌ها آمدند که در اعتراض به این این قانون، ماسک بر چهره داشتند. یک مرد و یک زن هم که به خاطر پوشاندن صورت خود بازداشت شده بودند به عنوان متهم به دادگاه آمدند.

اخیرا دادگاه عالی هنگ کنگ دومین تلاش برای لغو ممنوعیت استفاده از ماسک را رد کرده است. زیرپا گذاشتن ممنوعیت ماسک تا یک سال زندان و جریمه به همراه دارد.

کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ با استفاده از قانون شرایط اضطراری، از روز پنجشنبه ، استفاده از ماسک را ممنوع کرده است. ممنوعیت استفاده از ماسک در روز شنبه باعث وقوع درگیری میان معترضان و ماموران پلیس شده بود.

برخی از منتقدان دولت هنگ کنگ می گویند که دستورالعمل مقررات اضطراری می‌تواند به کری لام رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ اختیارات گسترده ای دهد.

مقررات اضطراری توسط حاکمان بریتانیا در سال ۱۹۲۲ برای خنثی کردن اعتصاب دریانوردان به تصویب رسید و آخرین بار در سال ۱۹۶۷ برای از بین بردن شورش ها مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین رهبر اجرایی هنگ کنگ می گوید که استفاده از ماسک به معترضان تندرو اجازه می دهد هویت خود را پنهان کنند در نتیجه ممنوعیت ماسک ، برای جلوگیری از خشونت گسترده که هنگ کنگ «نیمه فلج» کرده است، لازم است.

همچنین گزارش‌ها حاکی است در بعدازظهر روز گذشته پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده است . معترضان نیز با پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف با ماموران درگیر شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG