لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

با حکم دادگاه عالی هنگ کنگ ده‌ها هزار معترض با ماسک و چتر به خیابان‌ها برگشتند


پس از آن که دادگاه عالی هنگ کنگ دومین تلاش برای لغو ممنوعیت استفاده از ماسک را رد کرد، ده‌ها هزار معترض در راهپیمایی طرفداران دموکراسی شرکت کردند و فریاد زدند «پوشیدن ماسک جرم نیست.»

به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس در درگیری‌های هنگ کنگ که حالا وارد چهارمین ماه اعتراض شده، در چندین منطقه از گاز اشک آور استفاده کرده است.

کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ با استفاده از قانون شرایط اضطراری، از روز پنجشنبه ، استفاده از ماسک را ممنوع کرده است. ممنوعیت استفاده از ماسک در روز شنبه باعث وقوع درگیری میان معترضان و ماموران پلیس شده بود.

رویترز نیز نوشت که ده‌ها هزار نفر از معترضان روز یکشنبه در حالی که ماسک بر صورت داشتند دست به راهپیمایی زدند. پنهان کردن صورت در راهپیمایی‌های هنگ کنگ با حکم یک سال زندان روبرو خواهد شد.

آسوشیتدپرس نیز به نقل از یکی از نمایندگان قانونگذاری هنگ کنگ در این باره نوشت که دادگاه عالی کشور حكم لغو ممنوعیت استفاده از ماسك را رد کرده است. اما موافقت کرد تا در پایان ماه میلادی جاری درخواست ۲۴ نماینده علیه استفاده کری لام از قانون شرایط اضطراری گوش دهد.

برخی از منتقدان دولت هنگ کنگ می گویند که دستورالعمل مقررات اضطراری می‌تواند به کری لام رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ اختیارات گسترده ای دهد.

مقررات اضطراری توسط حاکمان بریتانیا در سال ۱۹۲۲ برای خنثی کردن اعتصاب دریانوردان به تصویب رسید و آخرین بار در سال ۱۹۶۷ برای از بین بردن شورش ها مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین رهبر اجرایی هنگ کنگ می گوید که استفاده از ماسک به معترضان تندرو اجازه می دهد هویت خود را پنهان کنند در نتیجه ممنوعیت ماسک ، برای جلوگیری از خشونت گسترده که هنگ کنگ «نیمه فلج» کرده است، لازم است.

در ادامه اعتراضات گزارش ها حاکی است که روز یکشنبه ۱۴ مهرماه حدود نیمی از ایستگاه های مترو شهر بازگشایی شدند، اما خیابان ها در مرکز شهر تبدیل به دریایی از چترهای معترضان با شعارهای «مردم هنگ کنگ، مقاومت کنید» شده است و همچنان این خیابان‌ها بسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG