لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

معترضان هنگ‌کنگ خواستار شدند: «بریتانیا» تضمین کند چین به آزادی‌های این دولت‌شهر متعهد است


صدها معترض هنگ‌کنگی در حالی که پرچم‌های بریتانیا را در دست داشتند، امروز یکشنبه مقابل کنسولگری بریتانیا در هنگ کنگ تجمع کردند و با شعار «خداوند ملکه را حفظ کند»، از دولت بریتانیا خواستند تا تضمین دهد، چین به آزادی‌های این دولت‌شهر متعهد است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان هنگ کنگی روز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه در حالی به سمت کنسولگری بریتانیا تظاهرات کردند که پلاکاردهایی با عبارت‌های «اعلامیه مشترک چین- بریتانیا یک خلاء است» و «به هنگ کنگ کمک کنید» را حمل می کردند.

همچنین عبارت‌های «سیستم یک کشور، دو سیستم مرده است» و «هنگ کنگ را آزاد کنید» هم در این تجمع بر روی پلاکاردهای معترضان دیده می‌شد.

معترضان هنگ‌کنگی خواستار حقوق برابر برای گذرنامه‌های ملی بریتانیا (خارج از کشور) هستند.

سازمان دهندگان این اعتراضات می گویند که بریتانیا باید وضعیت گذرنامه ملی بریتانیا را تغییر دهد. براساس تغییرات انجام شده پس از بازگشت هنگ کنگ به چین، اگر چه مردم این دولت شهر می توانند یک تا شش ماه به بریتانیا بروند اما حق ندارند آن‌جا زندگی یا کار کنند.

همچنین قانون یک کشور دو سیستم در حالی از سوی معترضان مورد انتقاد قرار دارد که چین می گوید براساس این قانون مسائل پیش آمده در هنگ کنگ مسئله داخلی چین محسوب می‌شود.

اما بریتانیا می گوید که مسئولیت قانونی دارد تا اطمینان حاصل کند که چین به بیانیه ۱۹۸۴ پایبند است.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت کنترل بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ به چین پیوست.

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته بود که بیانیه مشترک از نظر حقوقی بین دو کشور چین و انگلیس الزام‌آور است. دولت بریتانیا به عنوان یکی از طرفین امضا، به دفاع از موضع خود ادامه می‌دهد.

اعتراضات هنگ کنگ که ابتدا علیه یک لایحه پیشنهادی برای استرداد مظنونان به ارتکاب جرم به سرزمین اصلی چین آغاز شده بود، به تدریج به اعتراض علیه مسائل دیگر کشیده شد و سپس، به بزرگترین بحران سیاسی هنگ کنگ از زمان انتقال کنترل این منطقه از بریتانیا به چین تبدیل شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG