لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

معترضان هنگ کنگ از پرزیدنت ترامپ خواستند تا شهرشان را «آزاد کند»


هزاران تظاهرکننده در هنگ کنگ روز یکشنبه به سمت کنسولگری ایالات متحده آمریکا راهپیمایی کردند و از رئیس جمهور آمریکا خواستند که «هنگ کنگ را آزاد کند.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در ادامه اعتراضات ماه‌های اخیر در هنگ کنگ ، معترضان روز یکشنبه ۱۷ شهریور از یک پارک مرکزی در هنگ کنگ به سمت کنسولگری ایالات متحده راهپیمایی کردند و شعار «مقاومت برابر پکن» ، «آزادی هنگ کنگ» و «برای آزادی بجنگ» سر دادند.

بسیاری از معترضان با پوشیدن پیراهن‌های سیاه در حالی که صورت‌هایشان را با ماسک پوشانده بودند، پرچم‌های آمریکا را تکان می‌دادند و شعار می دادند که « پرزیدنت ترامپ لطفا هنگ‌کنگ را آزاد کنید». پلیس ضد شورش در جریان این راهپیمایی در اطراف کنسولگری ایالات متحده حضور دارد.

این راهپیمایی در حالی برگزار شد که اعتراضات شب گذشته به درگیری بین پلیس و معترضان انجامیده بود.

اعتراضات دموکراسی خواهان هنگ کنگ که ابتدا علیه یک لایحه پیشنهادی برای استرداد مظنونان به ارتکاب جرم به سرزمین اصلی چین آغاز شده بود، به تدریج به اعتراض علیه مسائل دیگر کشیده شد و سپس، به بزرگترین بحران سیاسی هنگ کنگ از زمان انتقال کنترل این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ تبدیل شد.

پیشتر معترضان چهار درخواست داشتند که از جمله آنها پس گرفتن کامل لایحه پیشنهادی استرداد متهمان به چین و تحقیقات مستقل در زمینه اتهام استفاده پلیس از خشونت بیش از حد علیه معترضان است.

پیش از این پرزیدنت ترامپ و وزارت خارجه آمریکا نسبت به استفاده از نیروی نظامی علیه معترضان در هنگ کنگ هشدار داده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG