لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

هنگ‌کنگ برای ادامه اعتراضات آماده می‌شود؛ نیروهای نظامی چین آنسوی مرز هنگ‌کنگ


هنگ‌کنگ دو ماه است که شاهد اعتراض مردم است.
هنگ‌کنگ دو ماه است که شاهد اعتراض مردم است.

با ادامه اعتراضات مخالفان پکن در هنگ کنگ، چین نسبت به دخالت خارجی در امور هنگ کنگ هشدار داد. نیروهای شبه نظامی چین نیز آن سوی مرز هنگ کنگ، یک مانور برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز پنجشنبه ۲۴ مرداد، هنگ کنگ برای ادامه اعتراضات در روزهای تعطیل پایان هفته، خود را آماده می کند.

به دنبال رفتارهای خشونت بار اخیر در هنگ کنگ، دولت های غربی، از جمله آمریکا، درخواست های بیشتری برای خویشتن داری مطرح کرده اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ مرداد از تحرکات شبه نظامی چین در امتداد مرزهای هنگ کنگ ابراز «نگرانی عمیق» کرد.

در همان روز پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز در مورد روابط تجاری آمریکا با چین، در یک توئیت نوشت: «البته که چین خواهان دست‌یافتن به یک توافق تجاری با ایالات متحده است؛ [اما] بگذارید اول با هنگ کنگ، انسانی برخورد کند.»

مردم هنگ کنگ اعتراض خود را دو ماه پیش آغاز کردند. آنها ابتدا به تلاش دولت هنگ کنگ برای تصویب لایحه‌ای که اجازه استرداد متهمان به چین را می‌داد، اعتراض کردند. با اعتراض مردم، این لایحه پس گرفته شد و اعتراضات به دخالت های چین ادامه یافت. آنها خواستار اصلاحات دموکراتیک و برکناری خانم «کری لم» رئیس اجرایی هنگ کنگ هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG